كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
خدا از دیدگاه صدرالمتالهین و پل تیلیش

خدا از دیدگاه صدرالمتالهین و پل تیلیش

نویسنده: اعلاء تورانی
ناشر: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 510
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

پل تیلیش ؛ بعنوان متکلمى اگزیستانسیالیست از بنیانگذاران الهیات معاصر پروتستان است. هدف اصلى او، تفسیر پیام مسیحى براى انسان معاصر است و براى این منظور، گذشته از کلام پروتستان، از فلسفه، هنر، روانشناسى و تاریخ نیز بهره مى جوید. تیلیش، موضع کلامى جدیدى که «واقع گرایى مؤمنانه» خوانده مى شد، عرضه کرد و بر این اساس، در حالیکه بر ماهیت فرهمند و موعظه آمیز الهیات تکیه مى کرد، اعتقاد داشت که الهیات باید سراسر دفاعیاتى باشد. بنظر او، الهیات مسیحى باید این حقیقت را فراگیرد که لازم است به زبان آن فرهنگ، سخن بگوید که در آن زندگى مى کند. وى معتقد است که نظریات متعارف فلسفى و کلامى در مورد خدا نارساست و خداى ادیان را اثبات نمى کند و وظیفه علم کلام این است که امکان سؤال از خدا را فراهم کرده و با طرح ضرورت این سؤال و با بیان عجز علم کلام در پاسخ به آن، راه را براى وحى باز کند.

بهر حال، گستردگى و عمق آثار تیلیش او را به یکى از بانفوذترین متفکر دینى عصر حاضر بدل کرده است و در این میان، «الهیات سیستماتیک»، اثر بر جسته و اصلى او بشمار مى رود.

از آنجایی که یکی از چهره های معروف عصر حاضر درالهیات مسیحی پل تیلیش است؛ که با الهیات سیستماتیک به حل مشکلات مسیحیت پرداخته است؛ در کتاب خدا از دیدگاه صدرالمتألهین و پل تیلیش دیدگاه او مورد بررسی قرار گرفته و ضمن تطبیق آن با دیدگاه صدرالمتألهین، با نگرش نقادانه از دیدگاه های تیلیش ارزیابی به عمل آمده است.

تیلیش و ملاصدرا در بسیاری از مباحث اساسی فلسفه با یکدیگر مشترک می باشند، از جمله در چگونگی طرح مبحث الهی فلسفه هر دو فیلسوف مباحث خود را در این زمینه با تعریف هستی، تحلیل هستی و بیان مقدمات آغاز می کنند، و از روش های عقلانی بهره می گیرند، و در انتها با ارائه چهره ای عارفانه حضور همه جایی خدا و ظهور او در عالم را و اینکه عالم پرتو و تجلی وجود اوست، اثبات می کنند، و هر دو حکیم به اظهار ناتوانی عقل بشری در درک ذات الهی تصریح می کنند، و هر دو به معاد و ابدی بودن رحمت الهی و بخشش مجرمان غیرکافر اعتقاد دارند، اما در مسائلی از جمله فطرت، تغییر ذت الهی، ذهن بنیاد بودن عالم و هستی شناس، هویت تاریخی داشتن خداوند و روش های استدلال با یکدیگر اختلاف دارند.

فهرست

بخش اول:
فصل یکم: طبیعت ضروری(ذاتی)
فصل دوم: تقدم مفاهیم هستی شناسانه بر تجربه در وجود
فصل سوم: ساختار اساسی هستی شناسی، خود و جهان
فصل چهارم: عناصر هستی
فصل پنجم: وجود و تناهی
فصل ششم: تناهی انسان و مسأله خدا

بخش دوم:
فصل یکم: ضرورت پرسش درباره خدا و براهین به اصطلاح جهان شناختی
فصل دوم: واقعیت خدا
فصل سوم: شکل شناسی و تاریخ دین
فصل چهارم: واقعیت خداوند

بخش سوم: صفات الاهی
فصل یکم: خدای حیّ
فصل دوم: خلق مدام خدا
فصل سوم: مسأله عدل الهی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خدا از دیدگاه صدرالمتالهین و پل تیلیش

  • 200,000ریال
  • 170,000ریال

برچسب ها: اعلاء تورانی, ملاصدرا, پل تیلیش, فلسفه اسلامی, فلسفه وجود, الهیات, خداشناسی, فلسفه اشراق, اگزیستانسیالیسم, کتاب خدا از دیدگاه صدرالمتالهین و پل تیلیش