کتاب خانه دکتر دی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات درسا

خانه دکتر دی
نویسنده: پیتر اکروید
مترجم: فرزام حبیبی
ناشر: درسا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 408
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 86595

 

مروری بر کتاب
پیتر اکروید از نویسنده‌های مهم ادبیات انگلیسی است و این اهمیت او حداقل در دو وجه است: نخست این که نماینده یک ژانر مهم و جهانی است که تحت عنوان «فراداستان تاریخ‌نگارانه» از آن نام می‌بریم.

عنوان «فراداستان تاریخ‌نگارانه» تقریبا معادل «رمان پست‌مدرن» است که بعد از دهه 1940 تا امروز عمدتا سعی در کنکاش تاریخ، درهم ریختن ژانرهای ادبی و فراادبی (مثلا تلفیق تاریخ، شعر، نمایشنامه، رمان و حتی مقاله در یک اثر واحد) و تشکیک در فهم و معرفت بشر داشته است.

این «گونه‌آمیزی» در غالب آثار اکروید وجود دارد. وجه دوم اهمیت پیتر اکروید، تعدد ژانر‌ها و تکثر آثاری است که تا امروز نوشته است.

در رمان فوق برداشت می‌کنیم که رئالیسم و ناتورالیسم در حقیقت واقعگرا به معنای حقیقی کلمه نیستند بلکه جهت دارانه و متعصبانه یا متاثر از برداشت و جهان‌بینی نویسنده هستند. حتی نشان می‌دهد که مکتب رمانتیسم هم برآمده از عمق وجود نویسنده نیست، یعنی آن طور نیست که شعر و ادبیات به شاعر یا نویسنده الهام شده باشد، بلکه نویسنده‌ها از متن‌ها و نویسنده‌ها و فلاسفه و مردمان تاثیر می‌گیرند، یعنی در حقیقت نوآور به معنای حقیقی کلمه نیستند، بلکه همه نویسنده‌ها «تلفیق‌گر» هستند.

این تاثیرات متنی به نظر اکروید به هیچ وجه بد نیست، بلکه ادبیات ماهیتا بینامتنی و تکرار شونده است و خود من هم معتقدم که ادبیات برتر، ادبیاتی است که مبتنی بر سنت ادبی پیشین و استعداد فردی باشد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خانه دکتر دی

  • ناشر: درسا
  • کد کتاب: 86595
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: پیتر اکروید, فرزام حبیبی, ذاستان های انگلیسی