كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
خاطرات یک نخست وزیر

خاطرات یک نخست وزیر

نویسنده: احمد متین دفتری
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 479
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

مصور

احمد متین دفتری (اعتضادلشکر) و (متین‌الدوله)، (۱۲۷۵ - ۱۳۵۰)ش. جوانترین نخست وزیر رضاشاه در ۴۳ سالگی بود.او از استادان حقوق بود و علاوه بر مقام استادی دانشکده حقوق، در عرصه سیاست ایران نیز حضور داشت و به مقام نمایندگی مجلس شورای ملی و مجلس سنا و وزارت دادگستری و نخست‌وزیری رسید.

او فرزند میرزا محمودخان اعتضاد لشکر (عین‌الممالک) بود و از شش سالگی به شغل لشگرنویسی مشغول گردید. او داماد محمد مصدق بود.در مدرسه آلمانی تهران به تحصیل زبان آلمانی پرداخت و در جوانی منشی سفارت آلمان در تهران گردید. بعدها وارد وزارت امور خارجه شد و از آنجا به وزارت دادگستری (در زمان علی‌اکبر داور) منتقل گردید. در زمان وزارت صدرالاشراف معاون وزیر و در زمان نخست وزیری محمود جم، وزیر دادگستری شد.

در سال ۱۳۱۸ (۱۹۳۹) در اوج قدرت حزب نازی در آلمان به دستور رضاشاه پهلوی یک کابینه جوان به نخست‌وزیری احمد متین دفتری روی کارآمد. وظیفه این کابینه نزدیک شدن به آلمان بود. عملاً نیز روابط تجاری و صنعتی بین ایران و آلمان توسعه یافت. ولی این دوران نه ماه بیشتر طول نکشید و مدتی را در زندان رضاشاه به سر برد.

در کابینه احمد قوام وزیر مشاور شد. در سال ۱۳۲۶ نماینده مشکین شهر در مجلس شورای ملی و دو سال بعد سناتور انتخابی تهران شد و سالها در کسوت سناتوری باقی ماند و در همین سمت درگذشت.احمد متین دفتری در کودتای ۲۸ مرداد از مخالفان مصدق و از همکاران بریتانیا و آمریکا در ایران بود. احمد متین دفتری چند کتاب ارزنده هم در رشته حقوق عرضه کرده‌است. آرامگاه او در باغچه علیجان شاه عبدالعظیم قرار دارد.

کتاب قسمتی از خاطرات سیاسی و اجتماعی یکی از رجال معروف ایران است. نویسنده  قریب نیم قرن در صحنه سیاسی ایران در مشاغل مختلف دست اندر کار بوده است و تمام مراحل دیوانی را از کارمندی تا نخست وزیری طی کرده است. علاوه بر آن قریب ربع قرن از زندگی خود را در سمت نماینده مجلس شورای ملی و سناتوری در قوه مقننه گذرانده است. ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خاطرات یک نخست وزیر

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 99504 - 209/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: احمد متین دفتری, تاریخ معاصر ایران, مصدق, پهلوی, نخست وزیران ایران, تاریخ سیاسی ایران, کتاب خاطرات یک نخست وزیر