دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خاطرات و اسناد مستشارالدوله صادق ؛ سیاست داخلی ایران

خاطرات و اسناد مستشارالدوله صادق ؛ سیاست داخلی ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد

سیاست داخلی ایران

نویسنده: میرزا صادق مستشار‌الدوله
به کوشش : ایرج افشار 
ناشر: طلایه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 260
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو _ نو
 

مروری بر کتاب 

مجموعه پنجم از  خاطرات و اسناد مستشارالدوله صادق 

میرزا صادق معروف به مستشار‌الدوله به سال 1284ق. در کوی خیابان، از محلات سرشناس شهر تبریز، دیده به جهان گشود. پدرش میرزا جواد خان از کارمندان عالی رتبه وزارت خارجه بود که تا سال 1301ق. مستشار سفارت ایران در اسلامبول بود. او برادر کوچک میرزا یوسف‌خان مستشار‌الدوله مؤلف کتاب یک کلمه و از چهره های برجسته و تأثیرگذار بر نهضت مشروطه بود، که بعد از درگذشت وی لقبش (مستشارالدوله) را به میرزا جواد دادند. لقب مزبور در این خاندان موروثی شد و بعد از درگذشت میرزا جواد لقب به فرزند ارشد و بزرگ خاندان یعنی صادق اهدا شد.

صادق مدت کوتاهی را هم در پاریس به سر برد و ضمن تکمیل آموختن زبان فرانسوی فراخور شغل خود علوم سیاسی را نیز فرا گرفت. بعد اخذ مدرک به استانبول آمد و در کنار پدرش در سمت کارمند سفارت ایران در آن شهر به کار پرداخت. او با مطبوعات آنجا همکاری کرد و چند مقاله در نفی استبداد نوشت که همین کارها زمینه‌ساز بازگشت وی به ایران شد و در سال 1309ق. ریاست دار‌الانشاء وزارت‌های عدلیه و تجارت را بر عهده گرفت و مدتی هم مدیر دیوان مظالم عامه در وزارت عدلیه بود.

اما او در این مقام هم باقی نماند و برای یافتن شغلی در پیشکاری آذربایجان به زادگاهش یعنی تبریز مراجعت نمود. به گونه‌ای که در سال‌های 1313 تا 1315ق. معاونت ریاست عدلیه آذربایجان، ریاست تجارت و مدیریت کارگذاری آن ایالت را بر عهده داشت. در سال 1315ق. در تهران به خدمت وزارت خارجه درآمد و بعد از یک سال به تقاضای فرمانفرمای آذربایجان برای ترتیب عدلیه و کارگزاری آنجا بار دیگر به تبریز بازگشت. پس از چندی از خدمات دولتی کناره گرفت. میرزا صادق ابتدا لقب «صدیق حضرت» را دریافت نمود و بعد از فوت پدرش ناصرالدین شاه لقب مستشارالدوله را به وی داد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات