کتاب خاطرات وکیل التولیه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات سخن

خاطرات وکیل التولیه

نویسنده: میرزا محمد نواب رضوی - علی اکبر تشکری بافقی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1550
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

میرزا محمدنواب رضوی

شاید بتوان گفت خاطرات وکیل التولیه (سید محمد رضوی) پس از جامع‌ جعفری (تاریخ‌ خوانین یزد) تنها منبعی است که تا حدودی سلسله حوادث تاریخ مربوط به یزد را دربردارد. این خاطرات، یکی از ماخذ اصلی برای شناخت خاک یزد است؛ به خصوص از این لحاظ که مولف، بخش‌های زیادی را به صحبت از آبادی‌های روستایی یزد و مسائل خاص کشاورزی و آبادی آن نقاط اختصاص داده است. ضمن آن که از گفتن وقایع خاص هریک از حاکمان اعزامی بازنمانده است.

این خاطرات حول این مباحث به نگارش درآمده است: طرز زراعت، کاشت و برداشت؛ نوع محصولات؛ محاسبات؛ سهم مالک و رعیت؛ خرمن‌داری؛ مشکلات آبادی‌های دوردست؛ طرز معشیت رعایا؛ نوع کمک‌های مالکان، تامین آب زراعت و قناعت، و... کتاب حاضر جلد دوم از خاطرات نگارنده است که با مقدمه‌ای از «ایرج افشار» به چاپ رسیده است. مرحوم میرزا سید محمد رضوی" نواب وکیل (یزدی)"(1279-1357)معروف به نواب وکیل، یکی از معاریف و رجال قرن گذشته و اخیر و از دودمان مشهور رضوی است. وی در سال 1235 شمسی به دنیا آمد.

نواب از خاندانی شهره به فضل و دیانت و ادب و نجابت بود؛ از خاندان نوابان یزد. جد او میرزا عبدالحی رضوی است که در عصر خود از اعیان عظام و اشراف کرام بود. دوران زندگی نواب، یکی از دوره های حساس، پر آشوب و حادثه خیز کشور است و وقایع و اتفاقات شگرفی در میهن روی داده است. نابسامانی های مردم، یکی و دو تا نیست. در روستا ها، وضع کشاورزان ناگوار است؛ در شهر ها نیز حادثه پشت سر حادثه. در مرکز و مجلس آشوب هاست. جنگ جهانی اول به وقوع می پیوندد و .... نواب وکیل این حوادث را مو به مو وصف می کند و به شرح آنها می پردازد.

صداقت و حسن نیت وی از فحوای کلامش روشن است. چون دارای قلمی شیوا و روان است، صحنه های مختلف و متعدد حوادث را به وضوح بیان می کند؛ گویی دست خواننده خود را همه جا در دست دارد و به یک یک صحنه ها می برد. آنها را در برابر او می نمایاند و مجسم می سازد و تحت تاثیر قرار می دهد.

این کتاب که در دو بخش به نگارش در آمده است در بخش اول آن به شرح زندگانی خود پرداخته و در بخش دوم آن که با عنوان سفر چهار ساعته و کشف حقایق به نگارش در آمده ،گفتگو فرضی هست برای بیان تعارضات سنت و مدرنیته و این تنش ها را در قالب دیالوگ های زیبا و پر مغزی که بین دو فرد یکی طرفدار پهلوی و دیگری قاجار رد و دل میشود نشان داده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خاطرات وکیل التولیه

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 21795
  • موجودی: در انبار
  • 330,000ریال
  • 297,000ریال

برچسب ها: میرزا محمد نواب رضوی, علی اکبر تشکری بافقی, ایران در جنگ, تاریخ اجتماعی ایران, پهلوی, کتاب خاطرات وکیل التولیه