منو
سبد خرید

خاطرات عزت شاهی

خاطرات عزت شاهی
-10 %
خاطرات عزت شاهی
810,000 ریال
900,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 91799
  • وزن: 1.40kg
  • SKU: 35677

خاطرات عزت شاهی

نویسنده: محسن کاظمی
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 866
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 23

 

مروری بر کتاب

عزت‌الله شاهی یا عزت‌الله مطهری (متولد ۱۳۲۵) از مخالفین حکومت پهلوی که به ۱۵ سال حبس محکوم می‌شود و بعد از سال‌ها شکنجه و اسارت، در سال ۱۳۵۷ آزاد می‌شود. او در سال ۱۳۶۳ نام خانوادگی خود را به مطهری تغییر داد. در ۱۳۲۵ در خوانسار به دنیا آمد. کودکی را در خانواده‌ای فقیر و مذهبی گذراند. او ابتدا به کار در یک کوره پرداخت و سپس با اتمام تحصیلات در مقطع ششم ابتدایی قدیم، به تهران عزیمت کرد و در بازار شاگردی نمود.

از طریق رابطه با هیئت‌های مؤتلفه فعالیت سیاسی خود را شروع کرد. سپس در پایه‌گذاری جبهه آزادی‌بخش ملی ایران و بر هم زدن بازی فوتبال ایران و اسرائیل در ورزشگاه امجدیه (در سال ۱۳۴۵) مشارکت نمود. او دفتر هواپیمایی اسرائیل (ال عال) را منفجر کرد. در ادامه به دنبال یافتن جایگاه حقیقی خود در حرکت مسلحانه و قهرآمیز است، چند صباحی با سازمان حزب الله همکاری و سرانجام به سازمان مجاهدین خلق پیوست. او در عملیاتهای بسیاری چون انفجار بمب در هتل عباسی و ترور شعبان جعفری شرکت کرد و بالاخره ساواک او را گرفتار می‌کند. او به زندان زنان منتقل شد.

پس از همکاری وحید افراخته از سران سازمان مجاهدین خلق، ساواک به تمامی فعالیت‌های او پی می‌برد و به زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری منتقل می‌شود و مورد بدترین و سخت‌ترین شکنجه‌ها (مانند آویزان کردن از نرده، بستن چندماهه به تخت، رفتن به زیر دستگاه آپولو و...) قرار گرفت به طوری که برای پایان بخشیدن به این رنجها و آلام، سه بار خودکشی کرد.

با پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به عضویت در کمیته انقلاب اسلامی در آمد اما پس از چند سال به علت اختلاف نظر با برخی مسئولان وقت کمیته، از کار در کمیته کناره گیری نمود و از آن زمان به بعد هیچ مسئولیت دولتی نداشته‌است. وی در حال حاضر به امور چاپی صندوقهای قرض الحسنه مشغول می‌باشد. لازم به ذکر است که وی در همان سالهای آغازین انقلاب اسلامی، نام فامیل خود را از شاهی تغییر داده، اکنون به عزت اله مطهری مشهور است. تندیس او در موزه عبرت ایران (ساختمان ساواک) ساخته شده است. وی پس از انقلااب در جلسات محاکمه برخی شکنجه گران ساواک مشارکت نکرد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب