خاطرات سیدعلی محمد دولت آبادی

خاطرات سیدعلی محمد دولت آبادی

نویسنده: علی محمد دولت آبادی
ناشر: فردوسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 199
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

میرزا علی‌محمد دولت‌آبادی-برادر میرزا یحیی دولت‌آبادی که نویسنده‌ی حیات یحیی می‌باشد- پنج دفتر‌چه‌ی خاطرات به خط خود دارد که دکتر هوشنگ دولت‌آبادی-نوه‌ی دختری نویسنده- در اختیار مرحوم ایرج افشار برای بازخوانی و چاپ گذاشت.این خاطرات روایتی است از وقایع مشروطیت ایران و وقایع 15 سال پس از آن به قلم نویسنده‌ای که خود در مقداری از جریان‌ها دخیل بوده یا آن‌ها را مشاهده کرده بود و یا اطلاعات و اخباری از آن پیشامد‌ها شنیده بود.

این خاطرات به دو گونه نوشته شده، قسمتی گذشته‌نویسی است از آنچه در حافظه‌ی نویسنده برجای مانده، مانند مطالب مندرج در دفتر اول که سخن از روزگار کودکی تا سال 1303 هجری قمری در میان است. پس از آن مطالب دفتر دوم است که باز جنبه‌ی گذشته‌نویسی دارد. ولی چندان هم دور از حدوث وقایع نوشته نشده است. بیش از یک سالی از به‌هم خوردن بساط مشروطه نگذشته بود که نویسنده این بخش را نوشته است. اما دفتر‌های سوم به بعد جنبه‌ی روزانه یا هفته‌نویسی دارد.

این خاطرات دربرگیرنده‌ی عمده‌ی وقایعی است که منتهی به صدور فرمان مشروطیت و سپس واقعه‌ی به توپ بستن مجلس و ایجاد دوره‌ی استبداد شد. مؤلف اغلب در جریان آن وقایع ورود داشته یا مطالبی است که از طرفداران سید عبد‌الله بهبهانی و سید محمد طباطبایی و برادر خود میرزا یحیی و نیز ملک المتکلمین شنیده بوده و چون از حدوث وقایع آگاهی می‌یافته در این دفاتر درج ساخته است.

فهرست

سرگذشت احوال
شرح حال دولت آبادی به قلم حسام الدین دولت آبادی
ذکر حوادث مقارن مشروطیت و بعد از آن
حوادث بعد از مشروطیت
التیماتوم روس
وقایع تبریز از 28 ذیحجه 1329 تا...
یادداشتهای پراکنده
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خاطرات سیدعلی محمد دولت آبادی

  • ناشر: فردوسی
  • کد کتاب: 90718 - 62/5
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: علی محمد دولت آبادی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار, پهلوی, خاطرات یحیی, حیات یحیی, مشروطه, کتاب خاطرات سیدعلی محمد دولت آبادی