كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
خاطرات ریمون آرن ؛ دو جلدی

خاطرات ریمون آرن

نویسنده: ریمون آرون
مترجم: عبدالحسین نیک گهر
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1105
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

پنجاه سال اندیشه سیاسی

کتاب حاضر ، خاطرات یکی از استادان فلسفه دانشگاه و روزنامه نگاران معروف فرانسه است ، ریمون آرن ، علاوه بر تحصیلات کلاسیک فلسفه و ارتقا تا پایه استعماری بیش از چهل سال به حرفه روزنامه نگاری اشتغال داشتند و در نتیجه در بسیاری از مسائل سیاسی زمان خود ، همچون ، جنگ سرد ، استعمار زدائی استراتژی هسته ای ، افول غرب و .. صاحب نظر بوده است .

بهمین جهت کتاب خاطرات او را آئینه ای از پنجاه سال تفکر سیاسی حاکم بر جهان ، می دانند ریمون آرن این کتاب را در اواخر عمر ، پس از عارضه ناگهانی سکته ، تالیف می کند و چند هفته پس از نشر کتاب ، میمیرد.کتاب در پنج بخش فراهم آمده و هر بخشی فصولی دارد که جمعا 29 فصل میشود .

بخش اول با عنوان تربیت سیاسیی و طی 6 فصل ، بیشتر به بیان خاطرات دوران کودکی ، پدر و مادر ، برادران ، دوستان دوران تحصیل و استادان دانشسرا می پردازد .شرح مفصلی از تحصیلات خود تا پیش دانشگاه و سپس در دانشگاه ، داده آنگاه از سفر سه ساله خود به دانشگاه آلمان و تحلیل اندیشه های سیاسی آن سامان ، سخن میگوید.

بخش دوم کتاب با 6 فصل در مورد مقدمات جنگ جهانی دوم ، تقسیم آلمان ، فلسفه فاشیزم و در نهایت افشاگیری هایی پیرامون کمونیسم سیاسی ، اقتصادی ، بسط کلام میدهد.

دربخش سوم و چهارم طی 13 فصل ، نویسنده از دانشگاه سورین و روزنامه فیگارو، صحبت می کند ، چرا که این دو مرکز عمده جریانات زندگی ریمون آرن را شکل می دهند و باعث میشود که موضوعات متنوعی از قبیل خاطرات آشنایی و جدائی با ژان پل سارتر ، مسئله الجزایر ، نقد ایدئولوژی مارکسیسم ، پایان برتری جوئی آمریکا و ... در کتاب پرورش یابد.

و سرانجام در بخش پنجم ، نویسنده به قضایای سکته قلبی خود وپی آمدهای آن در زندگی علمی ، نیز حوادث سیاسی در زمان پس ازسکته ( سالهای آخرین عمر نویسنده ) میپردازد ودر آخر ، زیر عنوان تکمله ، خاطرات خود را جمع بندی می کند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خاطرات ریمون آرن ؛ دو جلدی

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 101218 - 113/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ریمون آرون, عبدالحسین نیک گهر, سیاست جهانی, جنگ جهانی دوم, فاشیسم, تاریخ اروپا, تاریخ سیاسی, جامعه شناسی اروپا, کتاب خاطرات ریمون آرن ؛ دو جلدی