كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
خاطرات دکتر مظفر بقایی کرمانی

خاطرات دکتر مظفر بقایی کرمانی

نویسنده: حبیب لاجوردی - محمود طلوعی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 543
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مصور

دکتر مظفز بقایی کرمانی یکی از بحث انگیز ترین چهره های سیاسی تاریخ معاصر ایران است، که در وقایع سالهای پرحادثه ی اواخر دهه ی 1320 تا اوایل دهه ی 1330، یعنی از دوران حکومت قوام السلطنه در جریان غائله ی آذربایجان تا دوران نهضت ملی و حکومت مصدق و کودتای 28 مرداد 1332 که به سرنگونی حکومت مصدق انجامید، و همچنین اوایل حکومت سپهبد زاهدی پس از کودتای 28 مرداد نقش مهمی ایفا کرده است.

دکتر مظفر بقایی کرمانی از جمله بازیگران بسیار مرموز در دوره‌ای بسیار حساس از حیات سیاسی ایران به شمار می‌آید که به دلیل پیچیدگی‌های تشکیلاتی و عملی‌اش نقش ویژه‌ای در صحنه گردانی مسائل سیاسی کشور به‌نفع بیگانگان برعهده داشته است. دکتر بقایی در خانواده‌ای اهل سیاست به دنیا آمد. گفته شده است.

پدرش میرزا شهاب در انجمنی وابسته به لژ بیداری ایرانیان فعالیت داشت و پس از رسیدن به ریاست فرقه دمکرات کرمان، توانست راه خود را به مجلس چهارم باز کند. بقایی نیز پس از حدوده سال اقامت برای تحصیل در فرانسه و آشنایی با‌افرادی از جمله عیسی سپهبدی - که بعد‌ها نقش بسیار مهمی را در زندگی او ایفا کرد - در سال 1317 به میهن بازگشت. بیرون بردن رضاخان از ایران توسط انگلیس‌ها به فاصله کوتاهی از این زمان به ایجاد شرایط جدیدی در کشور انجامید که زمینه نقش آفرینی‌های بعدی مظفر بقایی و دوستانش را به عنوان یکی از مرموزترین چهره‌ها و محافل سیاسی طی دهه‌های 20 و 30 فراهم آورد. 

اگرچه تحولات سیاسی این سال‌ها و به ویژه مسائل مربوط به شکل‌گیری نهضت ملی و همچنین راه و روش شخصیت‌های تاثیر‌گذار در این دوران، بارها و بارها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، اما انتشار خاطرات دکتر بقایی و کتاب‌های متعدد دیگری که درباره وی و اطرافیانش منتشر شد، فرصتی دیگر فراهم آورده است تا با نگاهی دوباره به زندگی سیاسی مسئول حزب زحمتکشان و بهره‌گیری از آنچه او خود بر زبان رانده است، نه کل وقایع و اتفاقات آن برهه، بلکه حتی‌المقدور گوشه‌هایی از آن مورد بازخوان قرار گیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خاطرات دکتر مظفر بقایی کرمانی

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 67982 - 113/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مظفر بقایی کرمانی, حبیب لاجوردی, محمود طلوعی, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, فراماسونری در ایران, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب خاطرات دکتر مظفر بقایی کرمانی