دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خاطرات دکتر قاسم غنی

خاطرات دکتر قاسم غنی 

نویسنده: قاسم غنی
مقدمه: محمدابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: کاوش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 277
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

در اسفندماه ۱۳۱۸محمدرضا پهلوى ولیعهد ایران براى ازدواج با فوزیه مصرى عازم قاهره شد. همراهان وى عبارت بودند از:
حسن اسفندیارى رئیس مجلس، احمد متین دفترى وزیر دادگسترى، مظفر اعلم وزیر امور خارجه، محمدعلى مقدم مدیرکل وزارت امور خارجه، دکتر قاسم غنى و عباس مسعودى نمایندگان مجلس نیز همراه ولیعهد به مصر عزیمت نمودند. دکتر غنى در آذرماه ۱۳۲۲در ترمیم کابینه‏ى على سهیلى به جاى امان ‏الله اردلان به وزارت بهدارى تعیین گردید.

در فروردین ماه ۱۳۲۳که محمد ساعد به نخست‏وزیرى منصوب شد، دکتر غنى را کماکان در وزارت بهدارى تثبیت نمود ولى این کابینه مورد موافقت مجلس قرار نگرفت و ساعد ناگزیر تغییراتى در آن به عمل آورد از جمله دکتر قاسم غنى به وزارت فرهنگ معرفى گردید و تا شهریورماه ۱۳۲۳وزیر فرهنگ بود. در مهرماه ۱۳۲۶دکتر قاسم غنى با سمت سفیرکبیر در مصر عازم قاهره شد.

وى در این سفر ماموریت داشت به اختلاف محمدرضا و فوزیه خاتمه دهد. مدت مسافرت غنى در سفارت مصر یکسال بیشتر طول نکشید و در بهمن‏ ماه ۱۳۲۷با سمت سفیرکبیرى عازم ترکیه گردید. این ماموریت نیز کمتر از یکسال بود. دکتر غنى در همان ایام دچار بیمارى شد و براى درمان عازم آمریکا گردید. تلاش پزشکان براى بهبودى او به جائى نرسید و سرانجام در فروردین‏ماه ۱۳۳۱به بیمارى سرطان درگذشت. مقام علمى و ادبى دکتر غنى درخور توجه و امعان‏ نظر مى‏ باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات