خاطرات امیر تیمور کلالی؛ متن کامل

خاطرات امیر تیمور کلالی

نویسنده: حبیب لاجوردی
ناشر: صفحه سفید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 264
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

رئیس ایل تیموری، وکیل مجلس، وزیر کابینه مصدق و سرپرستی شهربانی کل کشور

محمد ابراهیم امیرتیمور ( سردار نصرت) (1366 ، 1273 ش) از کسانی است که بیش از پنجاه سال در رویدادهای سیاسی ایران شرکت مستقیم داشته یا از نزدیک شاهد آنها بوده است. وی علاوه بر ریاست ایل تیموری (متمرکز در شرق خراسان)، مقام‌های دولتی گوناگونی را نیز بر عهده داشت.

وی در زمانی که قوام السلطنه والی خراسان بود و کلنل محمد تقی پسیان فرماندهی ژاندارمری آن منطقه را بر عهده داشت (1300،1296ش) فرماندار قوچان بود. هم چنین در بیشتر دوره‌های مجلس شورای ملی زمان سلطنت رضا شاه شرکت داشت و دوست و همکار قوام‌السلطنه، سید حسن مدرس، تیمور تاش، وثوق‌الدوله، مؤتمن‌ الملک و علی دشتی بود.

در اوایل سلطنت محمد‌رضا نیز در چند دوره وکیل مجلس شد و در کابینه دکتر مصدق مسئولیت وزارت خانه‌های کار، کشور و سرپرستی شهربانی کل کشور را برعهده داشت. او پس از وقوع انقلاب اسلامی از ایران خارج شد و در سال 1361 به ایران مراجعت نمود و تا زمان مرگ در ایران ماند. کتاب حاضر براساس طرح تاریخ شفاهی ایران و در قالب گفت و گو تنظیم شده و حاوی خاطرات شخصی و فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی امیر تیمور کلایی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خاطرات امیر تیمور کلالی؛ متن کامل

  • ناشر: صفحه سفید
  • کد کتاب: 103910 - 23/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حبیب لاجوردی, امیر تیمور کلالی, تاریخ سیاسی ایران, خاطرات سیاسی, پهلوی, مصدق, سیاستمداران ایران, عشایر ایران, تاریخ عشایر, ایل تیموری, کتاب خاطرات امیر تیمور کلالی