كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
خاطرات ابوالقاسم کسمائی

خاطرات ابوالقاسم کسمائی

نویسنده: ابوالقاسم کسمائی , ایرج افشار
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 376
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب

نویسنده این خاطرات،«ابوالقاسم کسمایی» در سال 1292 ه. ق در خانواده ای از تجار بزرگ تبریز به دنیا آمد. او در زندگی خود در زمینه های گوناگون تجارت و سیاست فعالیت کرد، در مهاجرت بزرگان قوم، پس از انحلال مجلس و استقرار استبداد صغیر در ایران، همراه ایشان بود و در جریان نهضت جنگل به دیدار «میرزا کوچک خان» رفت. 

اطلاعاتی که در خاطرات او نهفته است، بخشی مربوط به امور تجاری و بخشی شامل گوشه هایی مربوط به مشروطیت، مهاجرت و نهضت جنگل است. علاوه بر آن، نام بسیاری از کاروانسراهای بازرگانی در شهرهای تهران، بابل، استانبول، بادکوبه و قیمت بعضی از اجناس و نوع هایی از پارچه و تنباکو و اصطلاحات خاص دفتر نویسی قدیم بازاری و نام عده ای از تجار مهم در این کتاب مندرج است. «خاطرات ابوالقاسم کسمائی» را می توان از منابع مهم برای بررسی تاریخ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اواخر عصر قاجار به شمار آورد.

اطلاعاتی که در این سرگذشت خفته است قسمتی مربوط به امور دلالی و تجاری است و قسمتی حاوی گوشه هایی مربوط به مشروطیت و مهاجرت و نهضت جنگل و طبعاً فایده های از هریک از آنها برگرفتنی است وچنان که بیهقی فرموده است از کتابهایی است که به یک بار خواندن می ارزد .
جزین باید دانست که نام بسیاری از کاروانسراهای بازرگانی در شهرهای تهران ، بابل ، استانبول ، بادکوبه و قیمت بعضی ازاجناس و نوعهایی از پارچه ها و تنباکو واصطلاحات خاص دفترنویسی قدیم بازاری و نام عده ای از تجار هم دراین کتاب مندرج است .

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خاطرات ابوالقاسم کسمائی

  • ناشر: قطره
  • کد کتاب: 78924 - 3/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوالقاسم کسمائی, ایرج افشار, خاطرات سیاسی, قاجار, مشروطه, نهضت جنگل, تاریخ سیاسی ایران, کتاب خاطرات ابوالقاسم کسمائی