دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خاطراتی از سازمان افسران حزب توده ایران

خاطراتی از سازمان افسران حزب توده ایران

نويسنده: مرتضی زربخت
ناشر : ققنوس
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 342
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 _ 1382 - دوره چاپ: 3 _ 1

 

مروری بر کتاب 

مصور - اسناد

کتاب حاضر،‌ بیان گوشه هایی ازتاریخ میهن ماست ازدوره رضا شاه تاانقلاب ١٣٧٥ . مولف به سهم خود کوشیده است رویدادها وتحولات سیاسی واجتماعی راکه درساختن آن نقش داشته یا شاهد آن ها بوده است توضیح دهد. این خاطرات در آبان ماه ١٣٧٤ درگفتگو باحمید احمدی درچارچوب ((طرح تاریخ شفاهی چپ ایران)) دربرلین شکل گرفته است و مرتضی زربخت درآن تلاش کرده است دربیان رویدادها ازمنظر امروز به گذشته نگاه نکند ونگرش ودیدگاه جدید خود رادرآن دخالت ندهد ؛ زیرا، مداخله دادن قضاوت ها وداوری های امروز دربیان وقایع گذشته موجب حذف یا دستکاری آن وقایع می شود که با هدف بازگویی خاطرات مغایرت دارد.

حمید احمدی: امروز دهم نوامبر ۱۹۹۵ ( ۲۰ آبان ۱۳۷۴ ) در شهر برلین در خدمت آقای مرتضی زربخت هستم. از دور با نام ایشان به عنوان یکی از شخصیت های سیاسی مبارز سال های پس از شهریور ۱۳۲۰ آشنا بودم. خوشبختانه، در طول چند روز اخیر، از نزدیک افتخار دیدار و آشنایی با ایشان برایم فراهم شد. از توفیق به دست آمده، بهره گرفتم و از آقای زربخت تقاضا کردم که در طرح تاریخ شفاهی برای ضبط خاطراتشان شرکت فرمایند.

ایشان که خود از علاقه مندان و نیز پژوهشگران مسائل تاریخ معاصر ایران هستند، با ابراز علاقه مندی، از این پیشنهاد استقبال کردند و گفتگویمان را ابتدا به ساکن آغاز کردیم. گفتنی است، قبل از ضبط خاطرات آقای زربخت، با ۴۵ شخصیت و چهره فعال سیاسی ایرانی در قرن بیستم گفتگو و خاطراتشان را ضبط ویدئویی کرده بودم. خاطرات آقای زربخت تنها موردی بوده است، چه از جانب ایشان و چه از جانب من به عنوان پرسشگر، که هیچ گونه مقدمه و تدارکی برای ضبط خاطراتشان از پیش تهیه نشده بود. لذا، از هر دو سو به یاری حافظه بوده است.

بنابراین، این خاطرات در این طرح، دارای خودویژگی معینی است.  آقای مرتضی زربخت! بسیار سپاسگزارم که دعوت مرا برای این گفتگو و شرکت در طرح تاریخ شفاهی چپ ایران پذیرفتید. من گمان می کردم که دوست عزیزمان حمید احمدی می خواهند که من صرفا خاطرات سیاسی خودم را بیان کنم، ولی با توضیحاتی که ایشان دادند، معلوم شد این طور نیست. علاوه بر خاطرات سیاسی، ایشان علاقه مندند در خلال خاطرات به مسائل اجتماعی نیز پرداخته شود و مثلاً تا حدودی روشن شود چه علل و انگیزه هایی مرا به جنبش چپ ایران کشاند. و همچنین علاوه بر مسائل سیاسی، معلوم شود دوران کودکی ام از چه مسیری گذشت و مطالبی در این گونه زمینه ها.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات