منو
سبد خرید

حیات یحیی ، چهار جلدی

حیات یحیی ، چهار جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
حیات یحیی ، چهار جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151211 - 81/4
  • وزن: 2.50kg
0 ریال

حیات یحیی

نویسنده: یحیی دولت آبادی
ناشر: فردوس - عطار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1600
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1362 _ 1361 - دوره چاپ: 4 _ 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

تصحیح - تعلیقات و استدراکات مجتبی برزآبادی فراهانی

این کتاب یکی از مآخذ عمده تاریخی پنج پادشاه از دوران های قاجاریه و پهلوی است که نویسنده آن با علم و دانشی که داشته است با موشکافی و دقت زایدالوصفی به رشته تحریر درآرده است.حیات یحیی یکی از کتابهای ارزشمندی است که نویسنده آن خود در اموری که از آنها سخن به میان آورده حضور مستقیم داشته است از این رو این کتاب را می توان در عداد یکی از موثرترین و دقیق ترین نوشته های از این دست دانست.

جلد یکم از این کتاب چهار جلدی که به فارسی نوشته شده است، شرح روزگار جوانی و دوران علم آموزی نویسنده را در بر دارد و جلدهای دوم تا چهارم آن، به تاریخ معاصر ایران و پیدایی فرهنگ تازه در این کشور می‌پردازند. بخش نخست این اثر، از روزگار جوانی و دوران تحصیل نویسنده گزارش می‌دهد.

وی که فرزند مرحوم حاج میرزا هادی از روحانیون برجسته و دانشمند اصفهان بود، در ۱۲۴۱ خورشیدی در این شهر زاده شد و فقه و اصول و ادبیات فارسی و عربی را در همان جا فرا گرفت و زبان خارجی را آموخت و شاید به دلیل فراگیری همین زبان، توانست به مطبوعات و کتاب‌های خارجی بپیوندد و نگرشی تازه تر در باره فرهنگ و ایجاد دموکراسی بیابد.
وی عمرش را در خدمت به ملت و مملکت گذراند و حیات خود را در راه نشر معارف و روشن ساختن افکار عمومی و دفاع از منافع وطن و مبارزه با بیگانگان و بیگانه پرستان سپری کرد.

او به دلیل وجود زمینه‌های فراهم تر، به تهران رفت و در آنجا مدرسه سادات را بنیاد نهاد و تا پایان عمرش بیشتر در آنجا روزگار می‌گذراند و آموزگاران را به وظیفه مهمشان متوجه می‌ساخت و در این باره آموزش می‌داد. وی هم چنین می‌خواست آن مدرسه را برای کودکان بی بضاعت، به مرکز آموزشی شبانه روزی بدل کند. او در نهضت مشروطه به آزادی خواهان نزدیک بود و با کارها و نوشته هایش آنان را همراهی می‌کرد.

در دوره دوم و پنجم مجلس به نمایندگی برگزیده شد و در مهاجرت معروف بزرگان سیاسی آن زمان، با آنان و از مخالفان انقراض قاجاریه و سلطنت پهلوی در مجلس پنجم بود. دولت آبادی سال‌ها در اروپا زیست و به نوشتن خاطراتش پرداخت.
جلد دوم و سوم این کتاب، گزارش‌هایی را در باره رویدادهای دوران مشروطه و کارهای خود نویسنده در این زمان در بر دارد. او در سراسر زندگی اش در اروپا، به سرپرستی محصلان ایرانی می‌پرداخت و برای این کار از وزارت فرهنگ حقوق دریافت می‌کرد. جلد دوم با بازشناسی سرچشمه‌های انقلاب سیاسی ایران در آن روزگار آغاز و با گزارش‌هایی در باره گرانی قند و فتنه مسجد شاه تهران و سکوت دولت و مطالبه ملت و اوضاع مجلس و اختلاف دیدگاه‌های دولتیان و عزل شدن عین الدوله دنبال می‌شود.

زمینه‌های برپایی مجلس پس از این فراهم می‌آید و میرزا نصر الله خان مشیر الدوله به صدارت می‌رسد. پس از مرگ مظفر الدین شاه، فرزندش (محمدعلی) شاه می‌شود. گزارش در باره فتنه مدرسه سادات و اوضاع و احوال مجلس و دربار، عزل شدن میرزا نصر الله خان مشیر الدوله و منصوب شدن امین السلطان به جای او، تحصن شیخ نوری در آرامگاه حضرت عبد العظیم و دیگر رویدادهای آن روزگار و حوادث پس از کشته شدن امین السلطان و پیش آمدن فتنه میدان توپ خانه تهران، درون مایه دنباله این بخش از کتاب به شمار می‌رود.

نویسنده هم چنین به شرح مجازات اشرار، بمب اندازی برای کشتن شاه، اوضاع و احوال حکومت ملی، تصمیم شاه برای خراب کردن مجلس، پراکندگی ملی‌ها (ملیون) و عریضه نویسی آنان برای شاه، کشته شدن حاج میرزا ابراهیم تبریزی و اسد الله خان جهان گیر و دیگران و تاثیرهای ویران کردن مجلس در دربار و دولت‌های همسایه ایران می‌پردازد و سرانجام، احوال خود را در این روزگار توصیف می‌کند.

جلد سوم حیات یحیی، با سفر یا تبعید نویسنده به قسطنطنیه آغاز و با شرحی در باره اوضاع این سرزمین و رویداد مرگ پدر نویسنده دنبال می‌شود. دولت آبادی هم چنین از ویژگی‌های سیاست خارجی ایران در قرن‌های گذشته و انقلاب در قسطنطنیه و اوضاع ایران و مهاجران پس از انقلاب عثمانی گزارش می‌دهد. احیای انجمن سعادت، فتح تهران و دگرگونی در ساخت سلطنت، اختلاف‌های مجلس و دولت با یک دیگر، دعوت شدن نویسنده به کنگره نژادی لندن ، اخبار ایران در آن روزگار و ماندن مؤلف در سوئیس و گزارش‌هایی در باره سفرش به لوزان و بازگشتش به ایران و درگرفتن جنگ در اروپا ، درون مایه گزارش‌های پایانی این بخش از کتاب وی است.

جلد چهارم، رویدادهای آن روزگار را از مهاجرت ملی‌ها (ملیون) در اوایل جنگ جهانی اول تا برافتادن پادشاهی قاجاریان و دوران پادشاهی رضا خان پی می‌گیرد. نویسنده در ۱۳۳۴ وطن را ترک می‌کند و راه بغداد و حلب را پیش می‌گیرد و به توصیف اوضاع قسطنطنیه و رویکردهای مقامات ایران و عثمانیان به یک دیگر می‌پردازد. وی از آنجا به استکهلم و برلین می‌رود و در باره دولت بلشویک در روسیه و اوضاع سوئد و دانمارک گزارش می‌دهد.

اوضاع آذربایجان و قشون عثمانی، وضع تهران و نیروهای دولتی پس از جنگ جهانی، مذاکرات نویسنده با شاه و دولتیان، سفرش به اصفهان و گزارش در باره یاغیان کاشان و سرانجام کار آنان و کارهای میرزا کوچک خان و فرجام ریاست وثوق الدوله، درون مایه دیگر گزارش‌های این بخش از کتاب است.

مشیر الدوله در چند ماه ریاست خود به جنگ با متجاسران (شورشیان/ گردن کشان) می‌پردازد و بیگانگان با سیاست بازی خود موجب انحلال قزاق خانه می‌شوند. نویسنده پس از این گزارش‌ها به شرح حال خود و پیروان سازمان ملل (جامعه ملل) می‌پردازد و از ریاست فتح الله خان سپه دار اعظم گیلانی و اوضاع دربار و سیاست بازی بیگانه در آنجا و بر هم خوردن مجلس عالی دربار و دسیسه کاری‌های موجود در آن خبر می‌دهد.وی هم چنین در باره اجرا شدن سیاست‌های پنهانی و فراهم آمدن زمینه‌های براندازی حکومت با حمله نظامی (کودتا) و ریاست سه ماهه ضیایی و اوضاع سیاست داخلی و خارجی سردار سپه و رویداد کشته شدن ایمبری امریکایی گزارش‌هایی عرضه می‌کند و آن گاه به نفوذ روحانی نمایان و رویکردهای روحانیان قم ، نجف و اصفهان بدین اوضاع و برپایی مجلس پنجم و زمزمه‌های موجود برای برپایی جمهوریت و لغو کردن قانون اساسی و آخرین کارهای دودمان قجر و پا گرفتن پادشاهی رضا شاه پهلوی می‌پردازد و اخبار مجلس پنجم را پی می‌گیرد و سرانجام از آخرین احوال خود و دوستانش و اوضاع عمومی ایران و رویدادهای مهمش در آن سال‌ها گزارش می‌دهد.

درون مایه آخرین جلد از کتاب یحیی دولت آبادی، به روزهای اقامت وی در اروپا انجامید و او آن را به دلیل وضع ویژه آن دوران در یکی از بانک‌های بروکسل به امانت سپرد و به ایران رفت تا به آرزویش؛ یعنی مردن در وطن برسد. وی می‌خواست فصلی به نام «پایان حیات» بر این کتاب بیفزاید که مرگش دررسید و از این رو، فصل کوتاهی با همین عنوان به قلم فروغ دولت آبادی، فرزند او در باره روزهای پایانی عمر پدرش و وصیت نامه ادبی وی در پایان جلد چهارم این نسخه از حیات یحیی آمده است....

فهرست

• ولادت و تحصیل ابتدایی
• تربیت ابتدایی و مسافرت
• عراق عرب و روحانیت
• ریشه های انقلاب سیاسی
• واقعه قند و فتنه مسجد شاه طهران
• مسافرت یا تبعید
• تفلیس و ادسا
• ترک وطن و خانقین بغداد
• احوال ایران و افکار عثمانیان
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات