کتاب حیات ذهن ؛  تفکر فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب علوم انسانی انتشارات ققنوس

حیات ذهن

نویسنده: هانا آرنت
مترجم: مسعود علیا
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 324
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ:


مروری بر کتاب 

جلد اول ؛ تفکر

حیات ذهن،‌ عنوانی که برای این مجموعه درسگفتار برگزیده‌ام،‌ طنینی پرطمطراق دارد،‌‌ و سخن گفتن دربارۀ تفکر، برایم به‌قدری گستاخانه به نظر می‌رسد که احساس می‌کنم باید کار را بیشتر با توجیه آغاز کنم تا با دفاع.... هر آنچه که در جهان آدمیان است چه طبیعی چه مصنوعی، زنده یا مرده، ناپایدار یا ماندگار همه داری یک وجه اشتراکند و آن این است که نمود پیدا می‌کنند. یعنی یه ادراک اندام های حسی موجودات ذی شعور درمی‌آیند.

هانا آرنت، نویسنده یهودی تبار آلمانی از مهم ترین و برجسته ترین فلاسفه و اندیشمندان معاصر است که به خاطر آثارش در نقد فاشیسم، توتالیتریسم و خشونت و نیز روان شناسی توده ها شهرت دارد. او در کتاب ها و نوشته هایش، با بینشی ژرف و دقت روشنفکرانه ای، به تحلیل پیچیدگی های اخلاقی و سیاسی قرن بیستم پرداخت. آرا و تأملات روشنفکرانۀ آرنت و دیدگاه های او در مورد سیاست مدرن، انقلاب، خشونت و مسئولیت، بخش مهمی از فلسفۀ سیاسی قرن بیستم را تشکیل داده است. آرنت، متفکری بود که با تحلیل بحران ها و فجایع سیاسی و نظامی بزرگ قرن بیستم به ویژه جنگ جهانی دوم، سعی کرد به آسیب شناسی این فجایع و فهم ریشه های ظهور شر در جهان مدرن بپردازد.

آرنت قصد داشت «حیات ذهن» را در سه جلد با عنوان های “تفکر“، “اراده” و “داوری” منتشر کند اما او تنها توانست دو جلد از این مجموعه را به پایان برساند و جلد سوم با مرگ او در سال ۱۹۷۵ ناکام ماند. گفته شده که درست پس از مرگ آرنت، نخستین صفحۀ جلد سوم در ماشین تحریر او یافت شد که فقط حاوی عنوان نوشته و دو سرلوحه از سیسرون و گوته بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حیات ذهن ؛ تفکر

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 70601 - 35/1
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 190,000ریال

برچسب ها: هانا آرنت, مسعود علیا, فلسفه اجتماعی, فلسفه تاریخ, فلسفه سیاسی, تفکر, ذهن, کتاب حیات ذهن