دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

حیات دوباره رباعی

حیات دوباره رباعی

نویسنده: ایرج زبردست
به کوشش :  بهاالدین خرمشاهی ,  محمد اجاقی

ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب ‹حیات دوباره رباعی›› درباره ایرج زبردست و رباعیات ماندگار اوست. شاعری گوشه‌گیر و بلند همت که مهمترین منبع الهام وی از یک سو به خیام و حافظ و از سوی دیگر به نیما و پیروانش بر می‌گردد. با ذهن و زبانی نو به شکار مضامین بکر و لحظه‌های ناب می‌پردازد و اینگونه است که خالق شاهکارهایی می‌شود که انسان را به حیرت و تحسین اعجاب‌انگیزی وا می‌دارد.

بی هیچ مبالغه و تردید ایرج زبردست، بزرگترین رباعی‌سرای روزگار ماست. نامی که حافظه تاریخ آن را به یاد خواهد سپرد و زمزمه رباعیاتش ورد زبان آیندگان خواهد بود.رباعيات ايرج زبردست، شاعر خوش درخشيده و در عين حال ماندگار معاصر را نمي‌توان و نبايد جدي نگرفت. لازم نيست كه دلت را بكاود تا در آن براي خود جا باز كند. «پروانه را چه حاجت پروانه دخول» (سعدي).نام يكي از دفترهاي رباعي درباره اين شاعر بحث انگيز از آب درآمد: خيامي ديگر. اين نام را گردآورنده از سر ذوق و هيجاني كه هر كس تحت تأثير شعر نافذ ايرج زبردست پيدا مي‌كند، بر آن نهاده بود.

شاعر هم در عالم قلندري و درويشي و وارستگي كه دارد در پي آن نيست كه چقدر به خيام نزديك است يا نه. گلبانگ ترانه‌هاي خيامي صيحه‌ي آسماني است كه به موسيقي كيهاني تبديل شده است. زبردست شاعري است به كلي نوگرا و نوسرا و نوانديش. به هر حال تشبيهي بوده است و تشويقي و نبايد بر سر آن زياد درنگ كرد. رباعي زبردست همان ويژگي رباعي ماندگار و خوب را كه تشكيل شكلي «برهان گونه» از سه گزاره است را دارد.

یکباره کسی درون من پیدا شد 
یکباره زمین ادامه ی دریا شد
یکباره کلید چرخ زد، قفل پرید
یکباره در این سو، در آن سو وا شد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات