منو
سبد خرید

حکیم رازی

حکیم رازی
درحال حاضر موجود نمی باشد
حکیم رازی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 128292 - 114/5
  • وزن: 1.50kg
  • UPC: 180
0 ریال

حکیم رازی

نویسنده: پرویز اذکایی
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 936
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

حکمت طبیعی و نظام فلسفی

حکیم «محمد بن زکریای رازی» که در فاصله سال های ۲۵۱تا ۳۱۳ ه. ق می زیست، بزرگترین پزشک جهان شرق، و یکی از پزشکان بزرگ سراسر اعصار بشری است. او در ایران بیشتر به عنوان «طبیب» اشتهار دارد، و کمتر به عنوان «فیلسوف» شناخته شده است. کتاب حاضر که در هفت فصل تالیف شده است، تحقیق و پژوهشی گسترده و ارزشمند درباره حکمت طبیعی و نظام فلسفی این نابغه برجسته است.

برای تالیف این کتاب، مولف تقریبا تمام آثار و کتب و مقالات مربوط به «رازی» و «حکمت» او را، به هر زبان که هست، خوانده است و از معتبرترین منابع و مراجع سود جسته است. این تحقیق ارزشمند علاقمندان را با نظام تفکر فلسفی «رازی» و ویژگی ها و اهمیت آن برای نظام های فلسفی پس از او آشنا می کند.

ستیزش رازی با «دین» صرفاً و فقط از موضع دفاع از «فلسفه» بوده است؛ و اگر سران «ایده آلیست» و سیاست پیشه اسماعیلی ایران، رازی را جهت تأیید نظر «تعلیم امام» خویش در تنگنا و تحت فشار قرار نمی‌دادند (چون که معتقد بود انسان را هیچ «امام» و راهبری بجز «عقل» خداداد نباشد) وی هرگز مجبور به چنان موضع گیری معروف و نوشتن کتاب «نقض» نمی‌شد، طبعاً کاری به کار دین بجز جدایی‌اش از حکمت نداشت، چنان که متکلمان واقعی دین- خواه سنی یا شیعی (امامی) اصلاً کمترین اعتراض یا برخورد متعصبانه با رازی نداشته‌اند، حتی فیلسوف مادی روی چند رساله و کتاب از باب «اِشفاق» (= دلسوزی) بر آنان، و جهت معقول و منطقی‌تر نمودن مسائل کلامی (دینی) بر ایشان نوشته است. این مجموعه با کتابنامه، نامنامه و واژه نامه به پایان می رسد.

فهرست

زمینه تاریخی
روش شناسی
معرفت شناسی
حکمت طبیعی
گیتی شناسی
سیرت شناسی
جهان بینی کلی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات