حکیم استرآباد میرداماد

حکیم استرآباد میرداماد

نویسنده: مدرس بهبهانی
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 380
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

میر برهان‌الدین محمدباقر استرآبادی، مشهور به «میرداماد»، معلم ثالث و متخلص به اشراق، فیلسوف، متکلم و فقیه برجسته دوره صفویه و از ارکان مکتب فلسفی اصفهان است. میرداماد فرزند میر شمس الدین محمد استرآبادی مشهور به داماد و از سادات حسینی گرگان است. محمد استرآبادی با دختر علی بن عبد العالی معروف به محقق کرکی ازدواج نمود و به همین خاطر او را داماد نامیدند. میرداماد این لقب را از پدر خود به ارث برده‌است. درباره سال تولد او، اطلاعات کافی در دست نیست؛ ولی کتاب «نخبه المقال فی اسماء الرجال» تولد او را سال ۹۶۹ ذکر کرده‌است.

در خصوص دانشمند داماد استرآبادی تحقیقات زیادی انجام نیافته است و هرچند در بیشتر یا همه تراجم احوالی که‏ از زمان وی ببعد تألیف شده نام او آمده و قسمتی از آثارش ذکر گردیده، لیکن همه بصورت شرح حال و وقایع نگاری بوده و درباره شخصیت فلسفی‏ و آراء و نظرات علمی این دانشمند بررسی تحقیقی بعمل نیامده و حتی فهرست‏ کاملی از آثار او نیز در جایی بنظر نرسیده است از این گذشته درباره معرفی‏ آثارش گاه لغزشها در آثار نویسندگان تراجم بچشم میخورد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حکیم استرآباد میرداماد

  • ناشر: اطلاعات
  • کد کتاب: 82234 - 106/4
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال

برچسب ها: میر برهان‌الدین محمدباقر استرآبادی, مدرس بهبهانی, عرفان اسلامی, میرداماد, فلسفه اسلامی, شیعه, اسلام, کتاب حکیم استرآباد میرداماد