منو
سبد خرید

حکایت رابعه

حکایت رابعه
درحال حاضر موجود نمی باشد
حکایت رابعه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138124 - 85/7
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

حکایت رابعه

نویسنده: رضا اشرف زاده
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 110
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب 

این کتاب به شرح احوال و اشعار و قصهٔ عشق رابعه با بکتاش از کتاب الهی‌نامهٔ عطار می‌پردازد.
بدون شک عطار از برجسته‌ترین عرفای ایران و پیشرو و پیشگام مولانا در ارائه آثار برجستهٔ عرفانی است که دقایق و‌ ظرایف عرفان را به صورتی بسیار جاذب و جالب و در قالب داستان‌های دلنشین و دلنشان بیان نموده و به حق لقب «پیر اسرار» را از آن خویش کرده است.

یکی از شگردهای خاص عطار، در بیان مطالب و مضامین عرفانی، آوردن حکایات و تمثیلات زیباست که بدین وسیله پرده از چهرهٔ مستوران مه روی بستان خدا برمی‌دارد و آنها را بر مشتاقان و عاشقان اسرار الهی آشکار می‌کند و بدین وسیله، «از مقامات تبتل تا فنا» را با زبان حکایت روشن می‌کند و پله‌ها را برای ملاقات دوست زیر پای مشتاقان و راهروان راه خدا می‌گذارد.

عطار نیشابوری، در مجموعهٔ آثار اصلی خویش -منطق‌الطیر، مصیبت‌نامه، الهی‌نامه، اسرارنامه و تذکرة‌الاولیا- مجموعاً حدود 2280 حکایت و تمثیل و نقل می‌آورد که این مجموعهٔ حکایت را نمی‌توان در آثار هیچ شاعر یا نویسنده‌ای یافت.
از بین این همه داستان‌های کوتاه و بلند، چند داستان برجستگی خاصی دارد، از جملهٔ آنها می‌توان داستان زن پارسا از الهی‌نامه، شیخ صنعان از منطق‌الطیر و ... را نام برد. اما بعضی از این داستان‌ها جنبهٔ تاریخی و تاریخ ادبیاتی دارد که روشنگر زندگی برخی از افراد تاریخی یا شاعران است.

از جمله می‌توان داستان فخرالدین اسعدگرگانی و غلام از الهی‌نامه، حکایت پسر هارون‌الرشید از الهی‌نامه و حکایت رابعه دختر کعب از الهی‌نامه را ذکر کرد، که مخصوصا داستان اخیر قدیمی‌ترین مأخذ و منبعی است که از زندگی شاعر برجستهٔ ایرانی یعنی «رابعه بنت کعب قزداری» پرده برمی‌دارد و داستان زندگی و عشق و شعر او را با زبانی گرم و گیرا و مؤثر بیان می‌کند و در حقیقت به زندگی او حیاتی جاودانه می‌بخشد و نام او را در پهنهٔ ادبیات ایران زنده می‌کند.

در این کتاب، با استفاده از قدیمی‌ترین مأخذ، تحقیقی دربارهٔ زندگی رابعه شده و علت این که ابوسعید ابوالخیر او را زنی عارف نامیده بیان گردیده و داستان، به نثر پارسی نقل و نقد شده و هر جا که شعری به نام او ثبت شده، ذکر گردیده و اصل داستان نیز از کتاب الهی‌نامهٔ عطار آورده شده و با الهی‌نامه چاپ ریتر، مقایسه و تصحیح گردیده و مشکلات نیز شرح شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات