دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

حمایت از هیچ

حمایت از هیچ
-20 %
حمایت از هیچ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 151492 - 117/1
  • وزن: 0.40kg
200,000 ریال
250,000 ریال

حمایت از هیچ

نویسنده: هارتموت لانگه
مترجم: محمود حسینی زاد
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

سه داستان

قبل از آن‌که وارد هتل شود، فکر کرد چه نمای حال‌به‌هم‌زنی. مردی که پشت میز پذیرش بود، دوستانه برایش دستی تکان داد، اما حتا او هم که همیشه «جناب مدیر» صدایش می‌کرد نتوانست دلخوریِ هنینگر را تسکین بدهد. هر وقت نگاهش حتا از دور به آن ساختمان شیشه‌ای و آلومینیومی می‌افتاد، به‌زحمت می‌توانست جلوِ لرزی را که توی دلش می‌افتاد، بگیرد. توی اتاقش هم یک‌دفعه متوجه شد که دارد هی دست می‌کشد به رادیاتورها. رفت کنار پنجره.

همان حالی که قبلاً در برابر ستون آگهی‌های دم‌درِ پارک پیدا کرده بود، حالا در برابر حیاط روبه‌رویی داشت که محصور بود بین ساختمان کلیسایی و دو شبستان و همین بهانه‌ای شد تا در برابر منظره‌ی این بنای باروک بایستد. انگار میخ‌کوب ایستاده بود و به اتومبیل‌هایی نگاه می‌کرد که پشت‌سر‌هم می‌آمدند، به کودکانی که با بوسه‌ای یا با ضربه‌ی پُرمحبت دستی روانه می‌شدند.

بچه‌ها با کیف‌های رنگارنگی که به پشت آویزان کرده بودند وارد شبستان سمت راست می‌شدند که ظاهراً مدرسه‌ بود و هر چه این صحنه طولانی‌تر می‌شد، عجله‌ی پدر و مادرها برای این‌که بچه‌ها دیر نرسند بیشتر. حیاط که سوت‌وکور شد، هنینگر برگشت به سالن انتظار هتل، گفت شیرقهوه برایش بیاورند و درحالی‌که به نقشه‌ی شهر نگاه می‌کرد، شروع کرد به حرف زدن با زنی که دفتر ثبت‌نام مهمان‌های هتل را ورق می‌زد و کلیدهایی را که به او می‌دادند آویزان می‌کرد روی تخته‌ای. هنینگر ناگهان به فکرش رسید که بپرسد پله‌های اشترودل‌هوف به کجا ختم می‌شوند. زن چیزی نگفت، انگار سؤال را نشنیده باشد ولی بعد دست‌هایش را از روی میز برداشت و گفت «به خیابان لیختن‌اشتاین. مگر قرار است به جای دیگری برسند؟»...

کتاب شامل داستان هایی است که همه شان از تلاش قهرمان شان برای گریز از تهی بودن خبر می دهد. هر داستان تشکیل شده از قطعه های بسیار کوتاه، تکنیکی که عدم پیوستگی جهان این شخصیت ها را به خوبی به نمایش می گذارد. داستان ها با یک اتفاق نه چندان جدی آغاز می شوند، مثل کنجکاوی یک کارمند بانک در سفری اداری و آواره شدن در اروپا یا تصادف کوچک و کم اهمیت نوجوانی که به خاطر گذراندن درس هایش یک موتورسیکلت از پدرش هدیه گرفته یا دردسرهای یک مستاجر جدید برای زنی حساس.

این ماجراها کم کم بسط یافته و مخاطب را به جایی رهنمون می کنند که گاه حیرت آور است. توانایی نویسنده در استفاده از لحنی خونسرد و گره زدن آن با انبوهی اتفاق و ماجرای ریز و درشت است که کتاب حمایت از هیچ را خواندنی کرده است.

فهرست

پلاکارد 
حمایت از هیچ
مستاجر جدید

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات