حماسه کویر

حماسه کویر 

نویسنده: محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 820
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت :  درحد نو ؛ مزین به امضای نویسنده

 

مروری بر کتاب 

عباسقلى‏ خان، پسر ابراهیم‏ خان، پس از تسلط بر کرمان، به دو کار عجیب ‏دست زد، نخست آنکه سپاه کرمان را برداشت و بر سر برادر خود رستم‏خان  که ‏حکومت بم را داشت - تاخت و او را شکست داد و دبیر و منشى او را بکشت و چون فتحعلى‏شاه، مأمور مخصوص خود خانلرخان زند را براى نصیحت کردن اوبه کرمان فرستاد، عباسقلى‏ خان چهار تن غلام گمنام را با ارباب حسین نام نوکرِخود مأمور کرد تا خانلرخان را در باغین کشتند. و این واقعه در شب چهارشنبه 20جمادى ‏الاخر سنه1243ه رخ داد.

و این خانلرخان، هم نبیره محمدحسن خان ‏قاجار از جهت مادرى، و فرزند علی مرادخان زند بود. مقصود این است که پیوستگى‏ این میانجى نیز با خاندان سلطنت روشن شود.

از طرف دیگر، در همین روزها، شاهزاده محمد ولى میرزا حاکم یزد، براى‏ گزارش کار کرمان به تهران رفت. عبدالرضاخان یزدى که مردى قوى‏ دست و سرکش ‏بود، موقع را مناسب دانسته عیال نواب شاهزاده را از شهر بیرون کرد و درست درموقعى که شاهزاده از تهران، بازمى ‏گشت، در نایین ناگاه با زنان و فرزندان بى ‏ساز وبرگ باز خورد. ناچار اولاد و احفاد و پردگیان خویش را که قریب سیصد تن بودندبرداشته روانه دارالخلافه گشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حماسه کویر

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 108296 - 110/5
  • موجودی: در انبار
  • 1,200,000ریال

برچسب ها: محمد ابراهیم باستانی پاریزی, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, جامعه شناسی ایران, کتاب حماسه کویر