كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
حماسه فتحنامه نایبی ؛ فصلی از تاریخ تحریف شده عیاری و طغیان

حماسه فتحنامه نایبی

نویسنده: منتخب‌السادات یغمایی - ملک‌المورخین سپهر 
باهتمام: علی دهباشی
ناشر: اسپرک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

مصور - فصلی از تاریخ تحریف شده عیاری و طغیان

 این کتاب منظومه ای است درباره ظهور و قدرت گرفتن عیاران حلقه ی نایبی در برابر بیدادناصرالدین شاه قاجار در شهر کاشان که به تدریج ( پس از پشت سر گذاشتن اشتباهات فراوان) به اقتضای تعالیم سید جمال الدین اسدآبادی و هدایت سید حسن مدرس به « نهضت اتحاد اسلام» و «قیام مشروطیت» متمایل شدند و برای مبارزه با متجاوزان انگلیسی و روسی و دولت دست نشانده آنان یعنی پهلوی اول، در سال 1344 قمری به جنبش «مهاجران ملی»پیوستند و جنگ کنان تا قصر شیرین و بغداد پیش رفتند و سران آن ها بر سر همین ملت خواهی، مطابق نقشه دولت انگلیس و با قهر و خدعه رئیس الوزرای خائن، حسن وثوق الدوله در سال 1337 قمری بر سر دار رفتند(27). ملک المورّخین سپهر در تاریخ 29 رجب 1336 ق. مطابق با 21 ثور 1297 شمسی ضمن تصحیح اثر، مقدّمه ای بر این کتاب نوشته و علی دهباشی بر آن توضیح افزوده است

نایب‌حسین کاشی، یاغی مشهوری بود که به مدت ده سال با پسرانش امنیت کاشان و ولایت‌های اطراف را مختل کرده بود. وثوق‌الدوله پس از رئیس‌الوزرائی، درصدد سرکوب اشرار و تقویت قدرت دولت مرکزی در سراسر کشور برآمد و نایب‌حسین کاشی یکی از موانع راهش بود.  بعد از مشروطیت چندبار دولت‌ها تصمیم گرفته بودند که نایب‌حسین را دستگیر کنند و چند تن از سران بختیاری مأمور این کار شده بودند.

اما نایب‌حسین هربار با تغییر محل فعالیتش از چنگ آنان گریخته و به راهزنی و چپاول ادامه داده بود. دولت به این نتیجه رسید که مقابله با او امکان‌نپذیر نیست و امنیت راه اصفهان کاشان را با دستمزد سالانه پنجاه هزار تومان به او سپرد که درواقع تسلیم شدن به باج‌خواهی نایب‌حسین بود. 

در سال ۱۲۹۸ش، میرزاحسن‌خان وثوق‌الدوله - که به‌تازگی فرمان رئیس‌الوزرائی را از احمدشاه دریافت کرده بود - با نیرنگ و وعده، ابتدا ماشاءالله‌خان کاشی، پسر نایب‌حسین را به تهران احضار کرد. او همراه یک‌صد سوار به حضرت عبدالعظیم آمد و آنجا مستقر شد. نیروهای دولتی او را محاصره کردند. ماشاءالله‌خان پس از درگیری، دستگیر شد و به زندان نظمیه انتقال یافت و پس از چندی به خلافکاری‌هایش اعتراف کرد و اعدام شد. 

مدتی گذشت تا نایب‌حسین و یارانش هم در کاشان دستگیر شدند. نایب‌حسین را به تهران آوردند و پس از این‌که به اعمالش اعتراف کرد و اموال دزدی را پس داد، او را به دار آویختند. بدین‌ترتیب، غائله نایبیان کاشان پایان یافت. البته برخی منابع، نایبیان کاشان را از زمره عیاران و مجاهدان مشروطه دانسته‌اند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حماسه فتحنامه نایبی ؛ فصلی از تاریخ تحریف شده عیاری و طغیان

  • ناشر: اسپرک
  • کد کتاب: 67779 - 78/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: منتخب‌السادات یغمایی, ملک‌المورخین سپهر, علی دهباشی, مشروطه, قاجار, رضاشاه, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب حماسه فتحنامه نایبی ؛ فصلی از تاریخ تحریف شده عیاری و طغیان