منو
سبد خرید

حماسه شمال

حماسه شمال
حماسه شمال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129344 - 102/3
  • وزن: 0.20kg
450,000 ریال

حماسه شمال

نویسنده: جک لندن
مترجم: محمد نوذر
ناشر: نیما
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 221
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1332 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ لبه جلد زدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

کتاب بعد از مقدمه ای از استاد سعید نفیسی درباره جک لندن شامل چند داستان کوتاه می شود :

حماسه شمال
شکافر
شبی در کلبه
فقط گوش

لندن نام واقعی جان گریفیث ؛ رمان‌نویس امریکایی در ۱۸۷۶ در سانفرانسیسکو متولد شد. او پسر نامشروعی بود که پس از ازدواج مادرش با جان لندن، نام خانوادگی او را یافت. جک دوره کودکی را به دشورای گذراند و برای کمک به وضع مالی خانواده به شغل های گوناگون مانند روزنامه فروشی، کارگری در لباسشویی، پیشخدمتی در کافه‌های بندری و کارگری در کشتی دست زد.

جک در سن ۱۴ سالگی از مدرسه دستور زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد، اما به دلیل ناتوانی مالی نتوانست ادامه تحصیل دهد و به ناچار در کارخانه قوطی سازی مشغول به کار شد. دوران نوجوانی او نیز به ولگردی و در چنگال فقر و بدبختی گذشت و چندین بار به زندان افتاد به همین سبب درون مایه داستان هایش را محرومیت طبقات تهیدست که در عسرت زندگی می کنند، تشکیل می دهد.

جک بعد از آن در بخش ترشیجات یک فروشگاه مواد غذایی کار می کرد و هر چه بیشتر سرکه جا می انداخت، احساس بی قراری و فرار در او قویتر می شد و اغلب این احساس نفرت خود را با مست کردن آرام می کرد. او به مست کردن در کافه های محله عادت کرده بود و در همین مکانها بود که با مردان دریا (ملوانان، شکارچیان خوک آبی و نهنگ و زوبین سازان) آشنا شد.

وی بتدریج، با توجه به آشنایی اش با حزب های سیاسی امریکا و بویژه حزب سوسیال، به نظریه های سیاسی علاقمند شد. جک از نوجوانی با اشتیاق بسیار به مطالعه آثارکارل مارکس، انگلس و نیچه پرداخت و سوسیالیسم را در سفرهایش به دیگر ایالت های آمریکا شناخته و به آن علاقمند شده بود. سوسیالیسم سالها فکر و هدف او را تشکیل می داد. از جک لندن به عنوان پسر سوسیالیست اکلند نیز یاد می شود. وی چندین بار، در بزرگسالی، تلاش کرد که در انتخابات شهرداری پیروز شود، اما موفق نشد. جک می خواست وارد جریان های انقلابی شود، اما ابتدا می بایست دبیرستان را تمام کرده و وارد دانشگاه می شد.

عضویتش در حزب کارگر سوسیالیست منجر به اخراجش از مدرسه شد. پس تصمیم گرفت که با تکیه بر علاقه شخصی خود به مطالعه پرداخته و وارد دانشگاه کالیفرنیا شود. در دانشگاه پذیرفته شد، اما هنوز چهار ماه از ورودش نگذشته بود که شرایط خفقان حاکم در دانشگاه وی را دلسرد کرده و مجبور به انصراف شد.

لندن نویسنده ای پر کار بود و در همین مقطع زمانی، ۵۱ رمان و ۱۲۵ داستان کوتاه نوشت و ۴۶ اثر خود را منتشر ساخت. شیوه نگارش او شیرین، روان و دلپسند است. در اواخر عمر، کارش چنان رونق گرفت که درآمدش دو برابر رئیس جمهور امریکا بود؛ در حالی که او همان کسی بود که در جوانی گدایی می کرد. در آثارش تا حدودی به نئورئالیسم نزدیک می‌شود.

برخی از آثارش عبارتند از: "از جنگل"، "آشتی ناپذیر"، "عشق زندگی"، "آوای وحش"، "پاشنه آهنین"، "داستان های دریای جنوب"، "اعتراف"، "تب طلا"، "جزیره وحشت"، "خاموشی سپید"، "حماسه شمال"، "بچه گرگ"، "گرگ دریا"، "سپید دندان" و "مارتین ایدن" از جمله معروف‌ترین آثار این نویسنده آمریکایی است. عصیان بر ضد جامعه و بر ضد عقاید باطل و خرافی در همه آثار جک لندن به چشم می‌خورد، او جز توانایی و استادی در هنر نقل، طبع و نهاد، خود را به دلایلی از جمله شور زندگی، حسن نیت، جوانمردی، بردباری، اصالت در مبارزه و تمایل به بخشایش در وجود قهرمانانش گنجانده است. کمتر کسی در میان نویسندگان امریکایی از چنین محبوبیتی در کشور و خارج از کشورش برخوردار بوده است.

جک لندن بر اثر عصیان روحی بر ضد اجتماع و تطابق نیافتن با شیوه زندگی زمان خودکشی کرد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات