کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
حماسه سرایی در ایران

حماسه سرایی در ایران

نویسنده: ذبیح الله صفا
ناشر: چاپ خودکار ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 585
اندازه کتاب: رقعی گالینگور  - سال انتشار: 1324 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب 

از قدیمترین عهد تاریخی تا قرن چهاردم هجری

"حماسه سرایی در ایران" کتابی است که نویسنده بر اساس رساله دکترای خود نوشت و پس از بیش از نیم قرن که از انتشار آن می گذرد، هنوز ماخذی معتبر و با ارزش در شاهنامه شناسی و اسطوره پژوهی است. در این کتاب، نویسنده به بررسی تاریخ حماسه در ایران از قدیم ترین عهد تاریخی تا قرن چهاردهم هجری و تحقیق در کیفیت تکوین و تدوین روایات ملی و نظم آنها و بحث در بنیاد داستان های ملی و معرفی منظومه های حماسی و انواع آن می پردازد.

ذبیح‌اللّه صفا در ۱۶ اردیبهشت ۱۲۹۰ در شهمیرزاد در استان سمنان زاده شد. پدرش سید علی‌اصغر صفای شهمیرزادی در بابل بازرگان بود. تحصیلات خود را در دانشسرای عالی و دانشکدهٔ ادبیات ادامه داد و در رشته‌های ادبیات و تعلیم و تربیت لیسانس گرفت و سپس به تحصیل در دورهٔ دکتری پرداخت تا آنکه در سال ۱۳۲۱ با پذیرش رسالهٔ او با عنوان «حماسه‌سرایی در ایران» به درجهٔ دکتری نایل شد.

سپس از طی کلیهٔ مدارج دانشگاهی در سال ۱۳۴۰ به بالاترین رتبهٔ استادی (رتبهٔ ده) رسید. طی سال‌های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ با سمت استاد مهمان در دانشگاه هامبورگ به تدریس پرداخت. در بازگشت از آلمان به مدیریت گروه زبان و ادبیات فارسی و سپس ریاست دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران انتخاب شد و تا سال ۱۳۴۷ این سمت‌ها را به عهده داشت. در آن سال پس از تغییرات ناگهانی در نظام اداری و آموزشی دانشگاه به درخواست خود بازنشسته شد و تدریس خود را بصورت افتخاری ادامه داد.

در سال ۱۳۴۷ برای بار دوم به آلمان رفت و یک سال دیگر در دانشگاه هامبورگ به تدریس پرداخت. پس از بازگشت به تهران عنوان استادی ممتاز دانشگاه تهران را یافت و از آن پس در سال‌هایی که در تهران اقامت داشت به تدریس ادبیات حماسی، غنایی و دراماتیک در دورهٔ دکتری ادبیات فارسی ادامه داد. پس از سال ۱۳۵۷ در آلمان اقامت داشت. دکتر ذبیح‌اللّه صفا در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۷۸ در لوبک در آلمان درگذشت.

فهرست

ماهیت و کیفیت حماسه
نشات و تکوین حماسه ملی
تدوین روایات ملی از قدیمترین عهد تاریخی ایران تا ظهور ادبیات فارسی
تدوین روایات ملی به زبان فارسی
حماسه در ادبیات اوستایی
حماسه در ادبیات پهلوی و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حماسه سرایی در ایران

  • کد کتاب: 104342 - 113/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ذبیح الله صفا, تاریخ ادبیات ایران, تاریخ زبان فارسی, ادبیات قدیم فارسی, مقالات ادبی, کتاب حماسه سرایی در ایران