كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
حقیقه العرفان

حقیقه العرفان

نویسنده: ابوالفضل برقعی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 3

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

تفتیش در شناسایی عارف و صوفی و شاعر و حکیم و درویش

    سومین بدعت صوفیه دم زدن از عشق و عاشقی به خداست؛ در حالی که خدایی را که به اعتقاد اینان نمی‌توان تصور کرد، چگونه می‌توان عاشق او شد؟ به علاوه اینکه در کلمات معصومان و قرآن سخنی از عشق به میان نیامده است. برقعی در این کتاب اعتقاد به وحدت وجود، ادعای وصال، شطحیات و اعتقاد صوفیان درباره مرشد، نبوت و ولایت را از جمله کفریات صوفیه می‌داند و در مجموع بر آن است تا ثابت کند سرچشمه تصوف بیرون از فرهنگ اسلامی و تشیع بوده و همه بزرگان صوفیه از اهل سنت می‌باشند. از همه مهم‌تر اینکه با صراحت تمام، اعتقاد به مباح شدن محرمات و اسقاط تکلیف و بی‌نیازی از شرع و انکار شرایع را به صوفیه نسبت داده و با چنین اتهامی آنها را از دایره مسلمانی خارج می‌داند.

    این نوع نقد صوفیه با بیان بدعت‌هایی که صوفیه در درون خود پدید آورده‌ است، از دیر باز متوجه فرقه‌های انحرافی، خصوصا صوفیه بوده است. هرچند گه‌ گاه عده‌ای از صوفیه بر آن شدند تا پاسخی قانع کننده به سوالات و هجمه‌ هایی که از سوی مخالفین ایشان می‌شود، را ارائه دهند، اما با وجود حقیقت و اینکه جواب‌ هایی که در این زمینه وجود دارد به هیچ عنوان کفاف سوالات عمیق و ناکار کننده صوفیه را نمی‌دهد، لذا کمیت فرقه‌ های صوفیه همواره لنگ بوده و استدلال‌ های ایشان هیچ‌گاه جوابی کافی و وافی بر سوالات پرسیده شده نبوده است. به همین دلیل است که همواره ایشان مورد اتهام قرار گرفته و همواره با استناد به منابع مکتوب خودشان (صوفیه) مورد نقد قرار می‌گیرند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حقیقه العرفان

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 105862 - 112/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوالفضل برقعی, تصوف, صوفی گری, عرفان اسلامی, ادبیات عرفانی, ادبیات تصوف, کتاب حقیقه العرفان