کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
حقیقت و نسبت آن با هنر

حقیقت و نسبت آن با هنر

نویسنده: محمدرضا ریخته گران
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 239
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 3


مروری بر کتاب

کتاب «حقیقت و نسبت آن با هنر» شرحی است بر تقریبا دو ثلث از رساله معروف مارتین هیدگر؛ « سرآغاز اثر هنری». این شرح در اصل در س گفتارهایی بوده است که در بنیاد دکتر فردید ایراد شده است.

هیدگر در این رساله به اقتضای طریقه هرمنوتیک بارها از اجمال به تفصیل و از تفصیل به اجمال رفته است. این تکرار به نوعی در شرح اثر هم اثر کرده و گهگاه مطالب از نو آغاز شده است.آغاز فلسفه از دیدگاه هیدگر، سرآغاز کار هنری، کار هنری و حقیقت و حقیقت و هنر عناوین چهار فصل کتاب است که به شرح دیدگاههای هیدگر می پردازد.

به عقیده هیدگر سرآغاز کار هنری و هنرمند ، هنر است. یعنی هم اثر هنری و هم هنرمند از هنر نشات می گیرند. چون هنر هست ، اثر هنری نیز هست؛ و چون هنر هست، هنرمند نیز هست. مقصود از سرآغاز، مبدا، منشا و ماهیت یک چیز است. ماهیتی که ذات یک چیز از آن بر می خیزد. در اثر هنری رخداد حقیقت است که رخ می نماید. یعنی اثر هنری از مصادیق تحقق حقیقت است.

از دیدگاه هیدگر حقیقت جنگ میان ظهور و خفاست. حقیقت به درآمدن از حجاب است . بنابراین حقیقت چیزی نیست مگر این جنگ. وی اثر هنری را از مصادیق تحقق حقیقت می داند و از این رو پیکار میان ظهور و خفا در حوزه هنر و در اثر هنری به تحقق می رسد. پس حقیقت همین پیکار است.

لازم به ذکر است مارتین هیدگر، فیلسوف آلمانی در سال 1889 به دنیا آمد و درسال1976 دیده از جهان فروبست. وی از معدود فلاسفه ای است که تاثیر بسزایی در تفکر قرن بیستم داشته است. تسلط و مهارت هیدگر در فلسفه و زبان یونانی او را قادر ساخت تا تفسیر جدیدی از فلسفه یونان به دست دهد. مهمترین کتاب او وجود و زمان است که در سال 1327 به انتشار رسید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حقیقت و نسبت آن با هنر

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 107100- 65/1
  • موجودی: در انبار
  • 180,000ریال

برچسب ها: محمدرضا ریخته گران, زیبایی شناسی, فلسفه هنر, جامعه شناسی هنر, هنر, رئالیسم, مکاتب هنری, کتاب حقیقت و نسبت آن با هنر