کتاب حقوق مدنی ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب حقوق انتشارات مولف

حقوق مدنی

نويسنده: سیدعلی شایگان
ناشر: مولف
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 370
اندازه كتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1316 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : عالی ؛ با گالینگور صحافی شده است

 

مروری بر کتاب

 قانون مدني هر كشور محور اصلي نظام حقوقي آن كشور به شمار مي آيد. اگر چه وظيفه اصلي اين قانون تنظيم روابط قراردادي و خارج از قرارداد اشخاص جامعه است اما در عمل ضوابط قانون مدني، حقوق كيفري، عمومي، تجاري و... را نيز تحت تأثير قرار مي دهد. به همين علت است كه شناخت همه جانبه قانون مدني ارزشمند است.

انديشه تدوين ضوابط و احكام حقوقي جامعه ايران جزء اهداف مشروطه خواهان بود و در واقع حتي قبل از انقلاب مشروطه نيز اقداماتي در اين زمينه صورت گرفته و براي « عدليه»  سر و ساماني پيش بيني شده بود ولي اين تلاشها كافي نبوده و بعد از آشوب و به هم ريختگي هاي سياسي و امنيتي برانگيخته شده از ماوراي بحار كه منتهي به تغيير حكومت از قاجار به پهلوي شد، يكي از اقداماتي كه در دستور كار حكومت جديد قرار گرفت تدوين قوانين ضروري و مهمتر از همه قانون مدني بود.

ضرورت تدوين قانون مدني از آنجا بود كه دولت وقت قصد الغاي « قضاوتک نسولي»(كاپيتولاسيون) را داشت و مقدمه ضروري آن وجود قانون مدني مدون و مشخص و پيشرفته و موافق با نيازها و قابل ارائه به جوامع پيشرفته بود و تدوين قانون مدني يك اقدام اجتناب ناپذير و حساس براي اين امر خطير به حساب مي آمد....به اين ترتيب مواد مربوط به عقود معين تقريباً به طور كامل از فقه اماميه اقتباس و بيشتر مواد مربوط به «مقدمه» و تقسيم اموال به منقول و غير منقول و حق انتفاع و حق ارتفاق و قواعد اساسي صحت معامله از قانون مدني فرانسه اقتباس و با ضوابط فقه اماميه تطبيق داده شد.

فهرست

كتاب اول : در اشخاص
كتاب دوم : در خانواده

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حقوق مدنی ایران

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 88729 - 101/8
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: سیدعلی شایگان, حقوق ایران, قوانین کیفری, قوانین ایران, تاریخ حقوق مدنی ایران, کتاب حقوق مدنی ایران