کتاب حقوق بگیران انگلیس در ایران ؟ فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات جاویدان

حقوق بگیران انگلیس در ایران ؟

نویسنده: اسماعیل رائین
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 476
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب 

تاریخ روابط ایران و بریتانیا باز می‌گردد به قرن سیزدهم میلادی مطابق قرن هفتم هجری؛در آن دوران ارغوان شاه نواده هلاکو خان در ایران و ادوارد اول در انگلستان حکومت می‌کردند.اولین هیئت نمایندگی ثابت بریتانیا در تهران، در سال ۱۸۲۱ میلادی (۱۲۰۰ خورشیدی) در باغ الچی در تهران مستقر شد.

...سیاست خارجی ایران در عصر قاجار بحرانی‏ترین مراحل تاریخی خود را تجربه کرد.پیچیدگی نظام بین‏الملل، انحصار در تقسیم قدرت و رقابت بین دو بازیگر نیرومند وکهنه‏کاری نظیر روسیه و بریتانیا در شمال و جنوب ایران، شرایط بغرنج و دشواری را برای‏دیپلماسی ایران فراهم کرده بود. وضع سیاست خارجی ایران در این دوره شباهت بیشتری‏به فندق در دهانهء گازانبر را داشت که پیوسته از دو جناح متضاد و مخالف تحت فشار بود.

با وجود این که سیاست خارجی ایران به جز دورهء کوتاه صدارت امیرکبیر در عصرقاجار استحکام چندانی نداشت و بر اصول ثابت و از پیش تعیین شده‏ای استوار نبود، امّادقّت در رخدادها و توجه در جهت‏گیریهای دیپلماسی ایران، این نتیجه را به دست‏می‏دهد که ایران در فرایند جهت‏گیریهای تضاد و تفاهم دو دولت نیرومند همچون روسیه‏و انگلیس و نیز تحت تأثیر شرایط و مقتضیات بین‏المللی و اوضاع داخلی، از یک سری‏خطوط کلی در سیاست خارجی خود پیروی می‏کرد که در عمل به منزلهء خط مشی‏سیاست خارجی ایران در قرن نوزدهم میلادی محسوب می‏شد

دیپلماسی ایران در رابطه با سیاستهای استعماری بازیگران اروپایی بسیار سطحی‏نگرانه و فاقداستحکام لازم بود. لذا، بارها وجه‏المصالحهء دولتهای اروپایی قرار گرفت. در کشاکش رقابت روس وانگلیس، زمامداران قاجار می‏کوشیدند تا ضمن پرهیز از سیاست از اصول ایجاد تعادل میان دول‏رقیب و سیاست «اتّحاد و تعهّد»، از سیاست قدرت سوّم تبعیت کنند.

فهرست 

میرزا ابوالحسن خان ایلچی 
صدر اصفهانی
پسران فرمانفرما
سرهان بارتلمی
میرزا آقاخان نوری
آقاخان محلاتی
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حقوق بگیران انگلیس در ایران ؟

  • ناشر: جاویدان
  • کد کتاب: 101484 - 201/6
  • موجودی: در انبار
  • 700,000ریال
  • 595,000ریال

برچسب ها: اسماعیل رائین, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ سیاسی قاجار, ایران و انگلستان, قاجار, کتاب حقوق بگیران انگلیس در ایران