منو
سبد خرید

حقوق بشر دوستانه در جنگ ایران و عراق

حقوق بشر دوستانه در جنگ ایران و عراق
-10 %
حقوق بشر دوستانه در جنگ ایران و عراق
  • موجودی: موجود
  • مدل: 131056 - 117/4
  • وزن: 0.30kg
270,000 ریال
300,000 ریال

حقوق بشر دوستانه در جنگ ایران و عراق

نویسنده: نعمت الله پور محمدی
ناشر: مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 247
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ : 2

 

مروری بر کتاب 

مصور - مرور رفتار عراق

حقوق بشر دوستانه بین‌المللی یا حقوق بین‌الملل بشر دوستانه که به حقوق جنگ یا حقوق مخاصمات مسلحانه بین الملی نیز معروف است، در کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر تهران در سال 1968 پایه‌گذارده شد و به مسئولیت‌ها و حقوق طرفین درگیر جنگ و کشورهای بی‌طرف به‌ویژه در ارتباط با افراد غیرنظامی می‌پردازد. رعایت این قواعد و توجه به آن‌ها از آن روی ضروری می‌آید، که پیدایش وضعیت جنگی خود برهم زننده بسیاری از قوانین و مقررات است.

حقوق بشر و حقوق بشردوستانه به‌ عنوان دوشاخه از حقوق بین‌الملل مکمل یکدیگر هستند و به دلیل مبانی انسانی، فلسفی، تاریخی و هدف مشترک آنها که حمایت از حقوق انسان‌ها است در عمل به سمت نزدیک‌تر شدن حرکت کرده‌اند. تعامل و تأثیر متقابل حقوق بشردوستانه و حقوق بشر، حمایت از انسان و حقوق انسان‌ها را مضاعف کرده است.

حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌کوشد که، با وضع مقرراتی از خشونت بی اندازه در جنگ‌ها جلوگیری کند. برای رسیدن به این منظور حقوق بشر دوستانه حق دولت‌ها را در استفاده از سلاح‌ها و روش‌های محدود و از قربانیان درگیری‌های مسلحانه حمایت می‌کند.

مهمترین قوانین بین‌المللی حاکم بر حقوق بشردوستانه، چهار معاهده ژنو در سال 1949 در مورد بهبود سرنوشت مجروحان و بیماران نیروهای نظامی؛ بهبود سرنوشت مجروحان و بیماران و غریقان نیروهای نظامی در دریا، رفتار با اسیران جنگی و پشتیبانی از اشخاص غیرنظامی در دوران جنگ است که تاکنون تقریباً تمام کشورها به آن پیوسته‌اند. تصمیمات دادگاه نورمبرگ و دو دادگاه ویژه که توسط شورای امنیت برای رسیدگی به اشخاص مظنون به تجاوزات شدید به حقوق بشردوستانه بین‌المللی در یوگسلاوی سابق و رواندا تشکیل شده از منابع مهم دیگر این شاخه از حقوق بین‌الملل هستند.

فهرست

پیشگفتار
مقدمه
مفهوم
تاریخچه و سیر تكوین حقوق بین الملل بشر دوستانه
رفتار عراق با افراد و اهداف غیر نظامی
رفتار عراق با نظامیان و اسیران جنگی
استفاده گسترده عراق از سلاح های شیمیایی
به كارگیری سایر روش های منع شده در جنگ
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات