منو
سبد خرید

حقائق التاویل فی متشابه التنزیل

حقائق التاویل فی متشابه التنزیل
حقائق التاویل فی متشابه التنزیل
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 93865 - 97/1
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 16

حقائق التاویل فی متشابه التنزیل

نویسنده: علامه شریف رضی
مترجم: محمود فاضل
ناشر: آستان قدس رضوی، دانشگاه امام رضا(ع)
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 500
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

این تفسیر که گفته شده است حدود ده جلد است فقط جلد پنجم آن که حدود چهارصد صفحه است در اختیار می باشد و بقیه ی آن ظاهراً از بین رفته است.

تفسیر حقائق القرآن با اینکه تفسیر مفصلی است اما تفسیر همه قرآن نیست. بلکه مؤلف آیاتی را انتخاب و تفسیر می کند مثلاً سوره آل عمران که تفسیر آن موجود است هر آیه ای را که به نظرش مهم بوده تفسیر می کند اما با اینکه این تفسیر این خصوصیت را دارد، ولی تفسیر مفصلی است و می تواند یکی از بهترین مدارک تفسیرهای بعدی باشد و اینکه گفته شده در قدیم تفسیر موضوعی نداشتیم شاید بتوانیم بگوییم این تفسیر، تفسیر موضوعی است چون گاهی مطلبی را بیش از حد تفسیر یک آیه دنبال کرده است. مثل بحث محکم و متشابه که نسبت با مجمع البیان و تبیان بسیار مفصل تر مطرح شده است.

عالمان, محققان و پژوهشگران اسلامى, از دیرباز قرآن را به عنوان منبع افکار و اندیشه ها مى شناختند و کتاب الهى را چونان سنگ زیرین بناى تفکر خود تلقى مى کردند و در تحلیلها و پژوهشها و نقد و بررسى و داورى آراء و اندیشه ها به قرآن باز مى گشتند. بدین سان پیشانى بر آستانش مى ساییدند و کام تشنه خود را از آبشخور زلال این اقیانوس بى کران سیراب مى ساختند و دواى دردهاشان را از آیات شفابخش قرآن مى جستند و در جهت رفع مشکلات خود بدان روى مى آوردند و از این رهگذر جان و روح متلاطم خویش را در پناه تمسک به ثقل اکبر و عمل به مفاهیم آن آرامش مى بخشیدند.

تلاشهاى متفکران و اندیشمندان براى دستیابى به معانى ظاهرى و مفاهیم باطنى و کشف راز و رمزهاى نهفته در این صحیفه آسمانى, روایات تفسیرى پیامبر(ص) و صحابه و تابعان, موشکافى هاى ادیبان و لغت شناسان پیرامون مفاهیم ژرف الفاظ قرآن, همه و همه در طول سالیان دراز جمع گشت و عرصه را براى ظهور تفاسیر مدوّن آماده ساخت.

تفاسیرى که به عصر ائمه(ع) نزدیک ترند از یک سو به واسطه نزدیکى به عصر نزول قرآن و دستیابى به سرچشمه هاى زلال روایات پیامبر اکرم(ص) و ائمه(ع) که مفسّران حقیقى قرآنند ـ و از دگر سو به دلیل دسترسى به گفته هاى صحابه و یاران ائمه که به طور مستقیم معارف قرآنى را از حاملان واقعى قرآن دریافت مى کردند; در میان دیگر تفاسیر از اهمیت ویژه اى برخوردارند.

براى استفاده هرچه بیشتر از روشهاى تفسیرى مطابق با قرآن و سنت و جلوگیرى از فرورفتن در گرداب تفسیر به رأى, بررسى روشهاى تفسیرى عالمان بزرگ شیعى در قرون اولیه اسلام و اینکه اینان بر چه پایه هایى تفاسیر خویش را استوار مى ساخته اند, ضرورت مى یابد.

از جمله تفاسیر مهم شیعه در سده هاى اولیه اسلام, تفسیر شریف (حقائق التأویل فى متشابه التنزیل) اثر مفسّر گرانقدر و محقق سخت کوش علامه شریف رضى است. نگارنده در این تحقیق به کاوشى درباره روش تفسیرى سیّد رضى در این تفسیر مى پردازد. امید است که قرآن پژوهان را سودمند افتد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب