دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

حسن بصری ؛ پیر پیروان طریقت و راهنما جوانمردان

حسن بصری ؛ پیر پیروان طریقت و راهنما جوانمردان
درحال حاضر موجود نمی باشد

حسن بصری ؛ پیر پیروان طریقت و راهنما جوانمردان

نویسنده: جواد نوربخش
ناشر: یلدا قلم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

حسن پسر یسار ملقب به ابو سعید و یا حسن بصری متولد سال ۲۱ هجری در مدینه و متوفی به سال ۱۱۰ هجری قمری در بصره به گفته منابع صوفیه یکی از اولین پیشگامان زهد و تصوف در اسلام است.

«حسن بصری (110-22 هـ) متکلّم، واعظ، مفسر، محدث، فقیه و از نخستین پیشوایان تصوف است. القاب او عبارت‌ است از امام التابعین، سید التابعین، امام اهل البصره، شیخ‌الاسلام و مکنی به ابوسعید یا ابومحمّد یا ابوعلی. حسن در مدینه به دنیا آمد و در وادی القری پیشرفت کرد. پس از آن به بصره رفت و آن‌جا اقامت گزید و به زودی به سبب زهد و تقوی و شجاعت شهرت یافت.

از شواهد شجاعت اخلاقی او مخالفت صریح با خلافت یزید بن معاویه است. حسن در مسجد بصره حلقه‌ی درس داشت. واصل بن عطا و عمرو بن عبید ـ از رؤسای معتزله ـ از شاگردان وی بوده‌اند. حسن بصری هفتاد تن از صحابه را که در واقعه‌ی بدر بوده‌اند، مشاهده کرده و احادیث بسیار از او نقل شده است.

 هم‌چنین وی نه فقط در پیدایش طریقه‌ی معتزله تاثیر داشته، بلکه در ترویج تفکر زهد نیز بسیار سهم داشته است و صوفیه او را از قدمای مشایخ خویش می‌شمرند. کتاب حاضر به شرح زندگی و استادان و شاگردان، مذهب، آثار، آرا و وقایع عصر حسن بصری اختصاص یافته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات