دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

حرکت و استیفای اقسام آن

حرکت و استیفای اقسام آن

نویسنده: حسن ملکشاهی
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 370
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1344 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو  _ نو ؛ جلد کتاب خاک گرفتگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

حرکت از دیدگاه فلاسفه مسلمان و غیر مسلمان

کتاب مذکور به صورت مبسوط به مسأله حرکت می پردازد . مسأله ای که همواره در تاریخ فکر بشر وجود داشته و در سیر خود موجب پیدایش عقاید گوناگون در باب ماهیت و وجود و اقسام آنها شده . مسأله حرکت از جمله مسائل عمده فلسفی است که در حکمت طبیعی از آن بحث می شود .

مؤلف در پیشگفتار کتاب کوشیده تا جایگاه گفتگو حول بحث حرکت را در فلسفه معلوم و نمایان سازد و سپس پاسخ حکما را نیز در ادامه آورده که با وجود آنکه حرکت از قیود موضوع علم حکمت طبیعی است چرا در این کتاب در حکمت طبیعی از حرکت بحث می شود .

به نظر می رسد مؤلف در سراسر کتاب تلاش نموده بعد از تعریف و تحدید منطقی ماهیت مطلوب به روش فلسفی به گفتگو در این باب بپردازد که آیا اساساً بسیط در خارج وجود دارد و در صورت وجود خصوصیات وجودی و اقسام آن چیست و یا چنانکه حکمایی چون پارمنیدس ، زنون ، ملیسیوس ، اعتقاد داشته و گفته اند ، حرکت در عالم خارج وجود نداشته و این یک خطای ذهنی بیش نیست . او همچنین بسیار تلاش نموده آراء حکماء مهم را در این زمینه به صورت مختصر بیان کند و به داوری و ارزش گذاری آنها بپردازد .

این کتاب در اصل همان رساله دکتری ایشان با نام « حرکت و استیفای اقسام آن و استقصاء آراء موجود در این باره » است که او در سال 41 از آن دفاع نمود و با بازبینی دوباره ، سه سال بعد به چاپ رسید

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات