دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

حدیث نیک و بد

حدیث نیک و بد

نویسنده: محمود طلوعی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 608
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مصور

تاریخ پرماجرای روابط ایران و آمریکا

در کتاب حاضر، تاریخ روابط ایران و ایالات متحده‌ی آمریکا، در دو وجه خوب و بد بازگو می‌گردد. افزون بر آن، نگارنده درباره‌ی تاریخ و تحولات بیست و پنج سال اخیر در روابط ایران و آمریکا، مباحثی مطرح می‌سازد.

نخستین آمریکائیانی که به ایران آمدند میسیونرهای مذهبی بودند و اولین آمریکائی که به ایران آمده کشیش «مریک» است که در سال 1832 به اتفاق دو میسیونر آلمانی از تهران و اصفهان و شیراز دیدن کرده است. مأموریت هیئتی که به ریاست مریک به ایران آمد تحقیق دربارۀ امکان شروع خدمات میسیونری در ایران بود.

 ولی مأموریت این هیئت با شکست مواجه شد، زیرا هنگام مسافرت آنها به اصفهان اغتشاشاتی در این شهر رخ داد و حکومت اصفهان ناچار شد یک گروه سی نفری را مأمور حفاظت جان آنها بکند. مریک در بازگشت به آمریکا گزارش داد که هرچند در تهران امکاناتی هرچند محدود برای شروع فعالیت‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های میسیونری وجود دارد، در اصفهان وضع ناامیدکننده است و به‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور کلی زمینۀ مساعدی برای پیشرفت کار میسیونری در این کشور وجود ندارد...

...وجه نیک آن دوران شروسترها و باسکرویل‌ها و نقش مثبت آمریکا در تضمین استقلال و تمامیت ارضی ایران در جنگ دوم جهانی را دربرمی‌گیرد، و وجه بد آن به نقش مستقیم آمریکا در سرنگونی حکومت ملی مصدق و استقرار دیکتاتوری 25 ساله‌ پس از آن و مداخلات آشکار آمریکا و امور داخلی ایران تا انقلاب 1357 می‌پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات