منو
سبد خرید

حدیث نادرشاهی

حدیث نادرشاهی
درحال حاضر موجود نمی باشد
حدیث نادرشاهی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148076 - 65/5
  • وزن: 0.70kg
0 ریال

حدیث نادرشاهی

تصحیح، تحشیه و تعلیقات: رضا شعبانی
ناشر: دانشگاه ملی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 401
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو 

 

مروری بر کتاب

تاکنون در اهمیت شناسایی متون اصیل و صحیح تاریخی و نقد و مقابله و تصحیح و تحشیه آن ها سخن بسیار رفته و اعتبار مستندات متقن برای بازشناسی تاریخ کهن مردم این ملک و دوباره نویسی آن، چنان که باید شناخته شده است. بر اهل نظر پوشیده نیست که هنوز تاریخ احوال مردم ایران در خلال قرن ها و هزاره های طولانی زندگی آنان، به صورتی که شیوه ی تاریخ نویسی و علم جدید حکم می کند، در مظان تحقیق قرار نگرفته و تلاش های جسته گریخته نیز جز به روشن کردن اجمالی صفحاتی معدود از کتاب عظیم حیات اجتماعی ایرانیان نپرداخته است.

ای‍ن‌ ک‍ت‍اب‌ ت‍ص‍ح‍ی‍ح‌ و م‍ق‍اب‍ل‍ه‌ و ت‍ع‍ل‍ی‍ق‍ات‌ ن‍وی‍س‍ی‌ ب‍ر چ‍ه‍ار م‍ت‍ن‌ خ‍طی‌ ت‍ح‍ت‌ ع‍ن‍وان‌ "اح‍وال‌ ن‍ادرش‍اه‌"، "واق‍ع‍ه‌ خ‍راب‍ی‌ ده‍ل‍ی‌ ب‍ه‌ ع‍ه‍د م‍ح‍م‍دش‍اه‌ از ورود ن‍ادرش‍اه‌ وال‍ی‌ ای‍ران‌"، "ح‍ادث‍ه‌ ن‍ادرش‍اه‍ی‌" و "ف‍ت‍ح‍ن‍ام‍ه‌ ن‍ادرش‍اه‌" م‍وج‍ود در ک‍ت‍اب‍خ‍ان‍ه‌ آص‍ف‍ی‍ه‌ ح‍ی‍درآب‍اد دک‍ن‌، م‍ی‌ب‍اش‍د.

مولف اين کتاب مشخص نيست اما بويسله يکی از نزديکان و مترسلان دربار نادری نگارش يافته است و نزديکی نويسنده به دربار نادری و حضور او در برخی از صحنه های رسمی اهميت قابل اعتنايي به متن داده است و منبعی است موثق و در برخی زمينه ها اطلاعاتی به دست می دهد که منحصر به فرد است.

اين نکته را در شيوه به کارگيری عناوين و القاب درست رجال وقت نيز می توان ملاحظه کرد. مثلاً تا زمانی که نادر طهماسب قلی خان خطاب می شد او نيز در کتابش او را به همين نام خوانده است و همچنين برای ديگر مقامات رسمی که حاکی از اشراف نويسنده به دستگاه حکومت و زير و بم مسائل اجتماعی آن روز می تواند باشد.از نوع نگارش متن چنين بر می آيد که نويسنده هندی بوده زيرا غالباً اعلام و اماکن ايرانی را به شيوه معمول و مسموع هندی ها ثبت کرده است.نويسنده خود در بسياری از جنگهای نادر شاه همراه او بوده و وقايع را ثبت کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات