كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
حدود العالم من المشرق الی المغرب

حدود العالم من المشرق الی المغرب

بکوشش: منوچهر ستوده
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 252
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت :  در حد نو


مروری بر کتاب

کتاب در سال 372 هجری قمری تالیف گردیده است و مجهول المولف می باشد

کتاب مجهول المؤلف حدود العالم کتابی است درباره جغرافیای عمومی که در سال 372 قمری تألیف شده و به امیر ابوالحارث محمد بن احمد از سلسله فریغونیان که در گوزگانان حکمرانی داشته‌اند، اهدا شده است. مینورسکی ترجمه‌ای دقیق و ادبی از این کتاب کرده است؛ زیرا این کتاب یکی از نسخ منحصربه‌فرد و از کتب اولیه نثر فارسی است.

قدیمی‌تر از شاهنامه فردوسی است و کلمات و ترکیبات آن بسیار جالب و قابل توجه است. مینورسکی ابواب و فصول این کتاب را شماره‌گذاری کرده (1 ـ 61) و ذیل هر فصل مطالب مختلف و بخش‌های جداگانه، شماره‌های جداگانه دارند.

تجزیه و تحلیل متن حدود العالم، نه فقط اهمیت جغرافیای تاریخی آن را مشخص می کند، بلکه دیگر زمینه های علمی این اثر هم روشن می شود.آگاهی های مربوط به «تاریخ اجتماعی» ، «جغرافیای سیاسی»، «قوم شناسی» و بخصوص«زبانشناسی تاریخی» از جمله نکات بارز و کم نظیر کتاب حدود العالم است.

اطلاعات جغرافیای حدود العالم، با توجه به تغییر سرحدات سرزمین های مختلف، تغییرات زمین شناسی، روند تاریخ سیاسی کشورها و همچنین تغییر نام اماکن تاریخی و مهاجرت قبایل به دلایل تاریخی و جغرافیایی اهمیت فراوان دارد.

فهرست

سخن اندر دریاها
سخن اندر جزیره‌ها
سخن اندر رودها
سخن اندر کوه‌ها
ناحیه تبت
ناحیه چینستان
ناحیه یغما
ناحیه غوز
ناحیه خراسان
ناحیه حدود خراسان
ناحیه خفجاج
ناحیه سند
ناحیه ماوراءالنهر
ناحیه دیلمان
ناحیه عرب
ناحیه شام
و .... 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حدود العالم من المشرق الی المغرب

  • ناشر: طهوری
  • کد کتاب: 66419 - 103/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: منوچهر ستوده, جغرافیای جهان, تاریخ جهان, تاریخ اسلام, جغرافیای تاریخی, متون قدیمی, کتاب حدود العالم من المشرق الی المغرب