حدود آزادی انسان از دیدگاه مولوی ؛ جبر و اختیار

حدود آزادی انسان از دیدگاه مولوی

نویسنده: رحیم نژاد سلیم
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 187
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

یکی از مباحث کهن و ریشه‌دار فلسفه، مساله «جبر و تفویض» یا «آزادی اراده» است که در طی قرون و اعصار، اندیشه‌ها را افروخته و متلاطم ساخته و ابحاث ژرف پر بعد عقلی و نقلی برانگیخته است. چه  تقریرات و تحریرات، پیرامون آن صورت گرفته؛ صحایف و دفترها را آراسته است. علماء و حکمت پژوهان و متفکرین بر سر این مساله بکشمکش پرداخته و سرپنجه اندیشه را بجدال غوغا خیز یازیده‌اند و در نفی و اثباتش بچالش برخاسته‌اند.

دامنه این بحث از آنسوی قلل مرتفع قرون از عهد سقراط و افلاطون و ارسطو تا زمان ما امتداد یافته است، رگه‌هایش در فلسفه، کلام، جامعه‌شناسی، حقوق، اخلاق، روانشناسی، انسان‌شناسی، بیولوژی بچشم میخورد.

نقد و بیان محاسن و معایب اختیار انسان از دیدگاه عرفانی مولوی موضوع اصلی این مقاله است. با تحلیل ابیات مربوط به اختیار انسان در مثنوی، ابعاد مختلف دیدگاه مولوی درباره اختیار روشن شده است. مولوی با عقیده اختیار انسان موافق است؛ اختیاری که سبب هدایت و رستگاری انسان می شود، اما اختیاری را که سبب سرکشی و دور شدن از حقیقت گردد، نمی پذیرد.

او با اینکه جبر عرفانی را نیز در مفهوم فنای اراده بنده و معیت با حق در کنار اختیار قبول می کند، اختیار را لایق و برازنده مقام اولیای خدا و انسانهای کامل می داند؛ زیرا اختیار، انسان را اشرف مخلوقات ساخته است. او بعد از اثبات اختیار انسان به شکایت از اختیار می پردازد؛ زیرا اختیار، عامل ابتلای انسان شده، و عالم را به دو قطب خیر و شر تقسیم نموده، و انسان را از بزم حضور خداوند دور نگه داشته است. از دیدگاه مولوی، امانتی که خداوند در روز الست به انسان داد، همان اختیار است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حدود آزادی انسان از دیدگاه مولوی ؛ جبر و اختیار

  • ناشر: طهوری
  • کد کتاب: 82066 - 99/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), رحیم نژاد سلیم, عرفان اسلامی, مولانا, مولوی, فلسفه اسلامی, کتاب حدود آزادی انسان از دیدگاه مولوی