كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
حاکمیت دولتها

حاکمیت دولتها

نویسنده: حسن ارسنجانی
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 352
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

آشنایی با مفاهیم اصطلاحات مهم حقوقی از جمله دولت و ملت و حاکمیت و سازمان بین المللی و حکومت قواعد بین المللی ضمن انتقاد از عقاید بزرگترین علمای حقوق معاصر تعاریف تازه ای در حقوق اساسی و حقوق بین المللی عرضه شده و اساس فدرالیسم مورد بحث قرار میگیرددر تاریخ ایران همواره شاهد ظهور و بروز مردان انقلابی هستیم که دو ویژگی دارند: اول اینکه در دولت ها نقش ایفا کرده و از امکانات دولت برای نشان دادن خود استفاده می کنند و دوم اینکه، همه نیروی فکری و تبلیغاتی خود را در مسیر انقلابی گری معطوف به تقسیم ثروت موجود می کنند.

از این مردان انقلابی دست کم در سده حاضر چندین نفر را می شناسیم که با استفاده از فضای سیاسی داخلی و شرایط بین المللی، این دو ویژگی را به رفتار و گفتار خودشان داده اند. ترفند این انقلابیون دولتی یکسان است: آنها به گروه ها و اقشار ثروتمند جامعه حمله کرده و آنها را عامل بدبختی سرزمین معرفی می کنند و از اهرم هیجانات توده های فقیر استفاده می کنند تا دهان مخالفان را ببندند. این انقلابیون در هر دوره ثروت مهم و قابل دسترس موجود را برای تقسیم کردن هدف قرار می دهند.

یکی از مهم ترین انقلابیون دولتی در روزگاری نه چندان دور بدون تردید «حسن ارسنجانی»، وزیر کشاورزی اواخر دهه 1330 و اوایل دهه 1340 است. او به خوبی تشخیص داد که تنها ثروت قابل توجه در دهه 1340، اراضی زراعی ایران است و جمعیت تهیدست روستایی نیز همان ابزار فشار است. او همانند همه انقلابیون دولتی علیه ثروتمندان حرف زده و آنها را نکوهش و تاکید کرده است که آنها قانون و نهادهای قانونی را برای امیال مادی خود به کار گرفته اند. در این شماره از صفحات روزگار، نگاهی از سر اشاره به ویژگی های حسن ارسنجانی، انقلابی دولتی و گفتار و تمایلات او داریم.

... در مملکت ما فئودالیته بعد از نهضتی که رضاشاه آغاز کرد ضعیف شد و تقریبا از میان رفت ولی فئودال های قدیم به صورت نیم فئودال در این مملکت باقی ماندند و با در دست داشتن مقداری از املاک نفوذ خود را از طریق انتخابات مجلس به وسیله زارعین که به حرف شنوی از این مالکان ناچار بودند حفظ کردند، مجلس را در دست گرفتند تا آنجا که بخشدار هر محل با نظر ایشان باید انتخاب می شد....

...هیچ شریعتی در دنیا اجازه نمی دهد که یک نفر از طریق مشروع یا نامشروع که من وارد بحث آن نمی شوم مالک 150 روستا باشد، 100 ده داشته باشد، 50 ده داشته باشد، عده زیادی زارع اسیر و برده این شخص باشند و در بدترین شرایط زندگی کنند...

...فشارهای اقتصادی از جمله تحریم‌های اقتصادی، ایجاد کانون‌های بحرانی در سایه حمایت‌های نظامی و سیاسی دولت‌ها بر ضد دولت‌های دیگر گویای این واقعیت است که با پایان یافتن نظام دوقطبی و مخاصمه و منازعه میان قدرتهای بزرگ، دوران تازه‌ای از مبارزه بی‌پایان در جهت سلطه‌گری و مبارزه بی‌پایان میان دولت‌ها آغاز گشته که در آن شرکت‌های چند ملیتی نمایندگی قدرت‌های بزرگ را بر عهده دارند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حاکمیت دولتها

  • 300,000ریال

برچسب ها: حسن ارسنجانی, تاریخ اجتماعی ایران, حقوق بین المللی, حکومت و سیاست, سیاست جهانی, علوم سیاسی, کتاب حاکمیت دولتها