كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سلوک باطنی حافظ

سلوک باطنی حافظ

نویسنده: منصور پایمرد
ناشر: نوید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 264
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

سیری در رمزشناسی عرفانی شعر حافظ

شعر حافظ گرچه بیشتر بر بن‌مایه‌های اندیشه‌ی بشری انگشت می‌نهد و دل مشغولی‌های فکری انسانی را در درازنای طول تاریخش به عرصه‌ی شعر می‌کشاند و در این کار تقریبا از تمام اصطلاحات رایج علوم و فنون زمانه‌ی خویش‌ از فقه و کلام و فلسفه گرفته تا موسیقی و طبابت و نجوم و حتی بازی‌هایی چون شطرنج و نرد یاری می‌گیرد اما جو غالب و فضایی که بیش‌تر اشعارش بر آن بالیده‌اند، بی‌شک عرفانی است.

در کتاب حاضر از منظر عرفانی به شعر حافظ نگاه شده و الفاظ دربردارنده‌ی بن‌مایه‌های فکری و عرفانی خواجه شرح و گزارش گردیده؛ ضمن آن که پیشینه‌ی آن نیز عنوان شده است. مباحث کتاب حوزه‌ی معنایی شعر حافظ را شامل می‌شود. نویسنده هریک از موضوعات را در قالب یک مقاله مطرح کرده است در این مقاله‌ها صحبت از مسجد به میخانه از میخانه به خرابات و از خرابات به دیر مغان است و آیین‌های نمادینی چون "خرقه رهن می ‌نهادن"، "خرقه‌فروشی به پیر می‌کده"، "خرقه‌سوزی" و "زنار بستن" توضیح داده شده است.

هم‌چنین تعبیرات و رمزهای عرفانی پرکاربرد در شعر حافظ هم‌چون: شراب، مستی، ترسایی، توبه کردن، توبه شکستن، روح‌القدس و... رمزگشایی شده و همراه با بحث درباره‌ی هریک، به ابیاتی از خواجه در آن زمینه اشاره گردیده است.

صوفی ار باده به اندازه خورد نوشش باد
ور نه اندیشه این کار فراموشش باد
...
پیر ما گفت خطا بر قلم صنع نرفت
آفرین بر نظر پاک خطا پوشش باد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سلوک باطنی حافظ

  • ناشر: نوید
  • کد کتاب: 114849 - 82/5
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال

برچسب ها: خواجه حافظ شیرازی, منصور پایمرد, حافظ, شعر فارسی, نقد شعر, مقالات ادبی, نقد ادبی, کتاب سلوک باطنی حافظ