كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
حافظه و یادزدودگی

حافظه و یاد زدودگی

نویسنده: محمدرضا افضل نیا
ناشر: دانژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 216
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

بخش عمده مطالبی که درباره حافظه ناآشکار می‌دانیم از بررسی مبتلایان به یادزدودگی به‌دست آمده است. یادزدودگی، از دست دادن بخشی از حافظه است و می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد، از قبیل آسیب‌های مغزی ناشی از تصادف، سکته، التهاب مغزی، الکلیسم، ضربه مغزی تشنج‌زا، و عمل جراحی (مانند بریدن و برداشتن هیپوکامپ برای کاهش شدت صرع). اما علت هرچه باشد، مهمترین نشانه یادزدودگی، ناتوانی شدید در یادآوری رویدادهای روزمره و درنتیجه ناتوانی در کسب اطلاعات جدید است.

به این پدیده، 'یادزدودگی پیش‌گستر' (anterograde) گفته می‌شود و می‌تواند بسیار فراگیر باشد. بیماری با نام مستعار NA که بررسی‌های فراوان درباره او صورت گرفته، قادر به‌شرکت در گفتگوهای عادی نبود، زیرا با کوچکترین عامل حواس‌پرتی، رشته افکارش از هم گسیخته می‌شد. بیماری دیگر با نام مستعار HM که بیش از تمام مبتلایان به یادزدودگی درباره او بررسی شده مجله‌ای را بارها و بارها می‌خواند، و پزشکانی که ده‌ها سال بود او را معالجه می‌کردند، هربار می‌بایستی از نو به او معرفی می‌شدند.

از نشانه‌های ثانوی یادزدودگی، ناتوانی بیمار در به‌یاد آوردن رویدادهائی است که پیش از آسیب یا بیماری رخ داده است. مقدار این یادزدودگی پس‌گستر (retrograde) از بیماری به بیمار دیگر فرق می‌کند. به‌جز فراموشی‌های پیش‌گستر و پس‌گستر، افراد مبتلا به یادزدودگی از سایر جهات نسبتاً بهنجار به‌نظر می‌رسند: از واژگانی در حد بهنجار برخوردار هستند، دانشی در حد معمول درباره جهان دارند (حداقل در مورد دوره پیش از یادزدودگی)، و به‌طور کلی کاهشی در میزان هوش آنان دیده نمی‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حافظه و یادزدودگی

  • ناشر: دانژه
  • کد کتاب: 67068 - 41/3
  • موجودی: در انبار
  • 72,000ریال
  • 65,000ریال

برچسب ها: محمدرضا افضل نیا, روانشناسی حافظه, آلزایمر, حافظه, یادزدودگی, فراموشی, نسیان, کتاب حافظه و یادزدودگی