كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
حاصل اوقات

حاصل اوقات

نویسنده: احمد مهدوی دامغانی
به کوشش : سیدعلی محمد سجادی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1009
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب

احمد مهدوی دامغانی (متولد 1305 ) محقق ایرانی که تحصیلاتش را در مشهد و در محضرشیخ شمس الواعظین خراسانی و محمدتقی ادیب نیشابوری و استادان دیگر گذرانید، اکنون استاد ادبیات عرب در دانشگاه هاروارد امریکاست.

او در ادبیات عرب تبحری کم نظیر دارد و برخی از آثار او عبارت اند از "المجدی فی انساب الطالبین"، "مآخذ ادبیات عربی کلیله و دمنه"، "مآخذ ادبیات عربی رساله قشیریه"، و تصحیح "کشف الحقائق" عزیز نسفی. استاد در ادبیات فارسی نیز مهارت و تبحری تمام دارند. مقالات مجموعه حاضر خود دلیل این مدعاست.

احمد مهدوی دامغانی مقاله‌های متعددی در مجله‌های یغما، کلک، گلچرخ، ایران‌نامه، ایران‌شناسی، ره‌آورد و گلستان به چاپ رسانده است. از مشهورترین مقاله‌های او مآخذ ابیات عربی کلیله و دمنه و مآخذ ابیات عربی مرزبان‌نامه است. از کتاب‌های چاپ‌شدهٔ دکتر مهدوی دامغانی كه عدد آن به 12 و بلكه بيشتر مي رسد، علاوه بر تصحيح كتاب «کشف‌الحقایق» نسفی، تصحیح «نسمةالسحر بذکر من تشیع و شعر» و تألیف «شاهدخت والا تبار شهربانو والده معظمه حضرت امام علی بن الحسین السجاد علیهماالسلام» است.

"حاصل اوقات" مجموعه 38 مقاله از استاد مهدوی دامغانی در دو حوزه زبان و ادبیات عرب و زبان و ادبیات فارسی است. نثر فهیم و پخته و سخته استاد یادآور استادان نسل قبل همچون بدیع الزمان فروزان فر و بدیع الزمان کردستانی است و موضوعاتی که وی به آنها پرداخته هر یک نوری بر صحنه معارف ادبی و گاه اعتقادی ایرانیان تابانده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حاصل اوقات

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 111064- 71/3
  • موجودی: در انبار
  • 1,750,000ریال
  • 1,500,000ریال

برچسب ها: احمد مهدوی دامغانی, سیدعلی محمد سجادی, مقالات ادبی, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات عرب, کتاب حاصل اوقات