حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی

حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی
نویسنده: سیدرضا صالحی امیری - زهرا خدائی
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 456
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 81788

 

مروری بر کتاب
چالش‌ها و پیامدها

 

بروز ناهنجاری‌ها با هنجارشکنی‌های اجتماعی هر جامعه‌ای علت‌هایی خاص و در واقع به پیش‌زمینه‌های موجود هر موقعیت جغرافیایی بستگی دارد . اما در یک نگاه کلی و از بالا ، اگر جوامع بشری را به شکل هرمی در نظر بگیریم ، در خواهیم یافت که بخش کوچکی از نوک هرم به طرف قاعده را کشورهای توسعه‌یافته و برخوردار از سیستم تکنوکراسی تشکیل می‌دهند که البته به لحاظ بروز ناهنجاری‌ها ممکن است مشکلات خاص خود را داشته باشند .

 

اما بقیه حجم این هرم تا سطح یک قاعده گسترده و فراخ را کشورهای توسعه نیافته یا عقب‌مانده و فقیر و بعضاً دارای منابع سرشار پنهان متکی بر سیستم‌های سنتی اما فشرده شده در لعاب کاریزماتیک صنعت و تکنولوژی و هژمونی نرم‌افزارهای متداول تشکیل می‌دهند که نگاهی شیفته به غرب پیشرفته و تکنوکرات دارند، با موجی فزاینده و جهشی از جمعیت که ناشی از توزیع نامتعادل آن در جهان و نگاهی سنتی و گاه عقیدتی��" بومی به این مسئله است .

 

می‌دانیم که بر حسب آمارهای موجود فراوانی جمعیت در جهان سوم ( جنوب ) ، یا به بیان بهتر جهان عقب‌افتاده یا توسعه‌نیافته ، بسیار بیشتر از کشورهای جهان اول ( شمال ) است . به نحوی که از هر 4 نفر در جهان ، 3 نفر در کشورهای توسعه‌نیافته زندگی می‌کنند . برآوردهای آماری نشان می‌دهد که 80 درصد جمعیت جهان در کشورهای توسعه‌نیافته جای گرفته‌اند ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 81788 - d33/3
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال

برچسب ها: سیدرضا صالحی امیری, زهرا خدائی, مدیریت و فرهنگ