منو
سبد خرید

حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی

حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی
حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 17823
  • وزن: 0.50kg
270,000 ریال

حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی

نویسنده: سیدرضا صالحی امیری - زهرا خدائی
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 456
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

چالش‌ها و پیامدها

بروز ناهنجاری‌ها با هنجارشکنی‌های اجتماعی هر جامعه‌ای علت‌هایی خاص و در واقع به پیش‌زمینه‌های موجود هر موقعیت جغرافیایی بستگی دارد . اما در یک نگاه کلی و از بالا ، اگر جوامع بشری را به شکل هرمی در نظر بگیریم ، در خواهیم یافت که بخش کوچکی از نوک هرم به طرف قاعده را کشورهای توسعه‌یافته و برخوردار از سیستم تکنوکراسی تشکیل می‌دهند که البته به لحاظ بروز ناهنجاری‌ها ممکن است مشکلات خاص خود را داشته باشند .

اما بقیه حجم این هرم تا سطح یک قاعده گسترده و فراخ را کشورهای توسعه نیافته یا عقب‌مانده و فقیر و بعضاً دارای منابع سرشار پنهان متکی بر سیستم‌های سنتی اما فشرده شده در لعاب کاریزماتیک صنعت و تکنولوژی و هژمونی نرم‌افزارهای متداول تشکیل می‌دهند که نگاهی شیفته به غرب پیشرفته و تکنوکرات دارند، با موجی فزاینده و جهشی از جمعیت که ناشی از توزیع نامتعادل آن در جهان و نگاهی سنتی و گاه عقیدتی بومی به این مسئله است .

می‌دانیم که بر حسب آمارهای موجود فراوانی جمعیت در جهان سوم ( جنوب ) ، یا به بیان بهتر جهان عقب‌افتاده یا توسعه‌نیافته ، بسیار بیشتر از کشورهای جهان اول ( شمال ) است . به نحوی که از هر 4 نفر در جهان ، 3 نفر در کشورهای توسعه‌نیافته زندگی می‌کنند . برآوردهای آماری نشان می‌دهد که 80 درصد جمعیت جهان در کشورهای توسعه‌نیافته جای گرفته‌اند ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.