منو
سبد خرید

آقا محمد باقر بن محمد اکمل اصفهانی معروف به وحید بهبهانی

آقا محمد باقر بن محمد اکمل اصفهانی معروف به وحید بهبهانی
موجود نمی باشد
آقا محمد باقر بن محمد اکمل اصفهانی معروف به وحید بهبهانی
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 94472 - 97/7
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 30
0 ریال

آقا محمد باقر بن محمد اکمل اصفهانی معروف به وحید بهبهانی

نویسنده: علی دوانی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 410
اندازه کتاب: وزیری لب برگشته - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو 
 

مروری بر کتاب 

سر آمد محققین دانشمند شیعه در سده دوازدهم هجری

از ويژگي هاي انسان « اثرگذاري » و « اثرپذيري » است . تاريخ و فرهنگ و تمدن را كساني مي سازند كه با دانش سرشار و نبوغ علمي ، يا با روحيات والا و اخلاقيات ارزشمند ، يا بيدارگري هاي اجتماعي و مبارزات سياسي ، بر انديشه و روان و رفتار انسان هاي عصر خويش و اعصار بعدي ، تاثير مي گذارند . از سوي ديگر، تحولات فكري و اخلاقي و رفتاري بسياري از انسان ها ، الهام گرفته از شخصيت هاي ديني ، اجتماعي ، علمي ، سياسي و مبارزاتي   است ودر امتداد عوامل تاثيرگذار بر آنان ، به چهره هاي عظيم و انسان هاي والا و استثنايي مي رسيم كه براي انبوهي از مردم ، نقش « الگو » و سرمشق داشته اند و امواج حركت آفريني هاي آنان ، فراتر از عصر خويش رفته است .

محمدباقر بهبهانی (۱۱۱۸ق ـ ۱۲۰۵ق)، مشهور به وحید بهبهانی و ملقب به آقا، فقیه، اصولی امامی قرن ۱۲ قمری. بهبهانی به «وحید عصر» ( یگانه دوران) ملقب شد و به لقب‌های دیگری همچون «استاد اکبر»، «استاد کل» ، «علامه ثانی» و «محقق ثالث» مشهور است. وی با اخباری‌گری و اخباریان تندرو مبارزه می‌کرد و با فعالیت‎های او اخباری‎گری به حاشیه رفت. وحید بهبهانی در کربلا درگذشت و در حرم امام حسین (ع) دفن شد.

مبارزه آیت الله بهبهانی با اخباری‌گری از زمان توقّف طولانی او در بهبهان آغاز شد. بهبهان به سبب مهاجرت بسیاری از علمای بحرین مرکز فعالیت پیروان نظریه اخباری‌گری شده بود و وحیدبهبهانی در آنجا به تدریس، اقامه نماز جماعت و تصّدی امور دینی و از همه مهم‌تر به تألیف در جهت تبیین و نقد آرای اخباریان پرداخت.وی کتاب الاجتهاد و الاخبار را که نوعی دفاعیه از مسلک اجتهاد است، در ۱۱۵۵ق در بهبهان تألیف کرد و در آن مبانی اخباری‌گری را به باد انتقاد گرفت.

وحیدبهبهانی در کربلا که آن زمان محل تجمّع اخباریان بود، چند روز به درس شیخ یوسف بحرانی (متوفی ۱۱۸۶) ، سرآمد فقهای عصر و آخرین نماینده مسلک اخباری‌گری، حاضر شد. سپس اعلام کرد که مایل است اندک زمانی به جای بحرانی درس بگوید و از وی خواست تا شاگردانش را به حضور در درس وی سفارش کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.