منو
سبد خرید

حاج ابراهیم ‌خان کلانتر ؛ اعتماد الدوله

حاج ابراهیم ‌خان کلانتر ؛ اعتماد الدوله
موجود نمی باشد
حاج ابراهیم ‌خان کلانتر ؛ اعتماد الدوله
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 94471 - 97/7
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 40
0 ریال

حاج ابراهیم ‌خان کلانتر ؛ اعتماد الدوله

نویسنده: سیاوش دانش
ناشر: آناهیتا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 234
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو 
 

مروری بر کتاب 


در این کتاب شرح زندگانی و اقدامات سیاسی حاج ابراهیم خان کلانتر (اعتمادالدوله) تشریح شده است .وی در دوره زندیه، کلانتر محلات حیدری شهر شیراز بود و به ترتیب به وزارت جعفرخان و لطفعلی‌خان زند رسید; سپس صدراعظم آقامحمدخان قاجار شد و از آن جا که نقشی در به سلطنت رسیدن فتحعلی شاه داشت مدتی نیز صدراعظم همین پادشاه قاجار بود. حاج ابراهیم خان کلانتر، سرانجام به دستور فتحعلی شاه به قتل رسید. 

حاج‌ابراهیم کلانتر سومین پسرحاج هاشم شیرازی کدخدای محلات حیدری‌نشین شیراز بود. پدر حاج هاشم که محمود نام داشت، از بازرگانان توانگر شیراز بود و مدرسه هاشمیه را در آن شهر بنیاد نهاده بود. او از خاندان هاشمیان قزوین بود که از کلیمیان مسلمان شده بودند.

پس از درگذشت حاج هاشم، فرزند او حاج ابراهیم، کلانتر برخی از محلات حیدری‌نشین شیراز گردید و ظاهراً در روزگار پادشاهی کریم خان زند نیز در همین مقام ماند. چندی نیز به عنوان منشی وارد دستگاه میرزا محمد، کلانتر فارس شد. حاج ابراهیم به تدریج بر اثر کفایت و کاردانی، کدخدای همه محلات حیدری‌نشین شیراز شد. زمانی که علیمرادخان زند در ۱۱۹۶ق/ (بر شیراز دست یافت، گروهی و از آن میان حاج ابراهیم کلانتر را به اصفهان فرستاد و نیز او را ۴۰ هزار تومان جریمه کرد. پس از مرگ او در ۱۱۹۹ق) حاج ابراهیم به شیراز بازگشت. او در این هنگام جعفرخان زند را یاری رساند که فرمانروایی شیراز را در دست بگیرد و به پاداش خدمت از سوی وی به جای میرزا محمد کلانتر، به کلانتری ایالت فارس منصوب گردید. از این زمان حاج ابراهیم به عنوان یکی از بزرگان فارس و نزدیکان خاندان زند، موقعیت مناسبی یافت و روز به روز بر مقام و اهمیت او افزوده شد.

فهرست

طلوع ستاره‌ای درخشان
ابراهیم بر بال سرنوشت
شاهین زند
اولین نبرد
سودای کرمان
میراث سوم
نبرد سرنوشت
ابراهیم طوفان را مهار می‌کند
ایران در دام سیاست‌های استعماری
وصیت‌نامه پطر کبیر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.