منو
سبد خرید

جوامع الحکایات و لوامع الروایات

جوامع الحکایات و لوامع الروایات
موجود نمی باشد
جوامع الحکایات و لوامع الروایات
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 58765 - 115/2
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 16

جوامع الحکایات و لوامع الروایات

نویسنده: سدیدالدین محمد عوفی - جعفر شعار
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 500
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 9


مروری بر کتاب 

این کتاب علاوه بر توجه به جایگاه حکایت و قصه در تاریخ ادبیات فارسی، مطالب تاریخی را در قالب حکایات بیان می‌کند. حدود یک ششم کتاب اختصاص به بیان وقایع تاریخی دارد.عوفی در این کتاب از سبک خاصی پیروی نکرده بلکه سبک آن وابسته به منابعی بوده که داستان از آنجا آورده شده است. گاهی سبکی روان و ساده داشته وبعضی مواقع پر از صنایع و عباراتی سنگین است.

کتاب جوامع الحکایات و لوامع الروایات ؛ به معنی گردآورده‌ای از داستان‌ها و درخشش‌هایی از بازگفته‌ها، اثر سدیدالدین محمد عوفی که در حدود ۶۳۰ هجری قمری (نیمهٔ اول سده هفتم هجری) نوشته شده است و در ۱۳۶۳، با تصحیح و توضیح‌نویسی جعفر شعار منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های دارای نکات تاریخی، اخلاقی و مذهبی پر از لطیفه‌های پارسی و کتاب گوشه‌ای از تاریخ تمدن و ادبیات جهان اسلام و ایران و یکی از بزرگترین مجموعه‌های داستانی قرن هفتم هجری قمری می‌باشد. این کتاب بعنوان مرجعی برای سایر دانشمندان و نویسندگان بعدی مورد استفاده قرار گرفته است. کتاب در چهار بخش (قِسم) و مجموعاً یکصد باب تنظیم شده است.

بخش اول شامل اتفاقات تاریخی است که از ابتدای آفرینش تا دوران خلفای عباسی پیش آمده است. مقصود نویسنده از جمع‌آوری داستان‌ها در حقیقت بیان یک رشته معارف اخلاقی و پند و اندرز بوده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب