منو
سبد خرید

جهان، متن، منتقد

جهان، متن، منتقد

نویسنده: ادوارد سعید
مترجم: اکبر افسری
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 328
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ لبه روکش کتاب زدگی مختصری دارد

مروری بر کتاب 

كتاب حاضر ، كه با مقدمه‌ای درباره نقد عرفی  آغاز و با مقوله  نقد مذهبی  خاتمه می‌یابد ، مباحثی است درباب نقد ادبی و بررسی آثار و احوال  جاناتان سویفت  و  جوزف كنراد  . این مباحث ، دو طیف فرهنگی دور از هم و در عین حال تاثیر گذار بر یك دیگر فراروی مخاطب قرار می‌دهد : طیف شرقی ، اسلامی ، عربی و ایرانی  و دیگر ،  طیف غربی ، مدرن ، پست مدرن و منشور رنگارنگ سبك‌های انتقادی و دیدگاه‌های امروزی ، نیز مقوله استعمار ، امپریالیسم و دنیای پس از استعمار ، همچنین تصویری از سلطه‌ها و تحقیرها و تاراج‌ها و استبداد  را به دست می دهد. گفت و گوی با ادوارد سعید  نیز واژه نامه انگلیسی به فارسی ، و فارسی به انگلیسی همراه فهرست نام‌ها و كتاب شناسی متن از مطالب پایانی كتاب به شمار می‌آید .

هفته‌نامه معتبر ادبی گاردین اذعان می‌کند: ادوارد سعید فلسطینی‌تبار متعلق به آن گروه معدود روشنفکران امریکایی است که سخن سنجیده و حرف معناداری پیرامون دنیای خارج دارند و به زیبایی هم می‌نویسند. گفتگوی بلند و نغزِ اساتید ادبیات تطبیقی دانشگاه‌های امریکا با ادوارد سعید که ضمیمه کتاب است، نکات بسیاری در مورد این متفکر شرقی که ذهن کنجکاو جویای آن است، روشن می‌نماید.

سعید مسیحی آواره ای فلسطینی است که در سال 1948، قبل از اشغال بیت المقدس شرقی، ابتدا به قاهره و سپس به آمریکا مهاجرت کرد. وی دارای مدرک کارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه پرینستون و کارشناسی ارشد و دکترای ادبیات از دانشگاه هاروارد آمریکاست که تز دکترای خود را تحت نظر جوزف کنراد نگاشته است. او بلافاصله بعد از اخذ مدرک دکترا، در دانشگاه کلمبیای آمریکا شروع به تدریس ادبیات تطبیقی و زبان انگلیسی کرد.

وی همچنین در دانشگاه های هاروارد و جان هاپکینز نیز درس گفته است. سعید به زبا ن های فارسی و عربی و نیز فرانسه، ایتالیایی، آلمانی و لاتین مسلط بود و در موسیقی نیز صاحب نظر بود. در سال 1992 به سرطان خون مبتلا شد و بعد از اینکه متوجه بیماری اش شد، دوباره به دنیای موسیقی بازگشت و دست به اقدام بی مانندی زد و گروه موسیقی ای متشکل از استادان فن موسیقی از اتباع اسرائیل و فلسطین تشکیل داد که نام آن را کنسرت دو گانه ی شرقی غربی نهاد.


فهرست 

جهان ، متن و نقد  
هرج و مرج طلبی محافظه كارانه سویفت  
سویفت روشنفكر  

 

كنراد : نقالی قصه  
درباره تكرار  
درباره اصالت
راه‌های رفته و نارفته در نقد ادبی معاصر  
تاملی برنقد چپ امریكایی
نقد در میان فرهنگ و نظام  
نظریه‌های كوچنده  
ریموند شواب و حكایت پندارها  
اسلام ، زبان شناسی تاریخی و فرهنگ فرانسه  
 پایان سخن
نقد مذهبی 

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات