کتاب جهان سوم  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات مولف

جهان سوم 

نویسنده: علی رحمانی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 155
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ : 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

تحقیقی در سیاست خارجی دولتهای بیطرف و غیر متعهد

جهان سوم اصطلاحی است که در نیمهٔ دوم قرن بیستم در اشاره به ممالک غیرمتعهّد به ناتو و بلوک شرق، یعنی کشورهایی که در جهان اول و جهان دوم نمی‌گنجند، به کار رفت.
اگرچه در مورد مناسبت این نام تردیدها و بحث هایی در میان است، اما برخی از کشورهای جهان سوم به ویژه اعضای جنبش عدم تعهد از کاربرد این نام استقبال کرده‌اند.
این اصطلاح مورد انتقاد تعدادی از سوسیالیست‌ها از جمله قوام نکرومه رئیس جمهور و رهبر جنبش استقلال‌طلب غنا و فرانتس فانون نظریه‌پرداز فرانسوی-الجزایری رو به رو شده است.

رشد و توسعه‌ی اقتصادی هر کشور علاوه بر اتکا به منابع داخلی و یا نقش دولت، به نحوه‌ی تعامل آن کشور با نظام بین‌المللی نیز بستگی دارد و در تعامل دو حوزه‌ی داخلی و بین‌المللی، ظرفیت‌های یک کشور برای رشد و توسعه شکوفا می‌گردد. خیزش و رشد خیره‌کننده‌ی چین در اوایل قرن جاری و تبدیل‌شدن آن به یک قدرت تأثیرگذار بین‌المللی در مسائل گوناگون به عنوان یکی از مهم‌ترین تغییرات در نظام بین‌المللی حال حاضر مطرح بوده و این تاثیرگذاری روز به روز در حال افزایش می‌باشد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جهان سوم

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 84296 - 105/2
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال

برچسب ها: علی رحمانی, توسعه اقتصادی, جهان سوم, اقتصاد جهانی, توسعه سیاسی, رشد اقتصادی, جامعه شناسی اقتصادی, کتاب جهان سوم