منو
سبد خرید

جهان در عصر بعثت

جهان در عصر بعثت
جهان در عصر بعثت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 143583 - 93/7
  • وزن: 0.30kg
150,000 ریال

جهان در عصر بعثت

نویسنده: محمدجواد باهنر,آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 158
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ : 2

کیفیت : در حد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

شناخت عمیق تاریخ اسلام در پیوند با مطالعه دوره های قبل از آن قرار دارد. اسلام به جهت زمانی در عصری ظهور و تجلی یافت که پیش از آن جهان شاهد خود نمایی تمدن‌ها ، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف و برجسته‌ای بوده است. حداقل در دوره‌ای قریب به هزار سال قبل از اسلام در سرزمین‌های اطراف شبه جزیره عربستان چندین مدنیت بزرگ ظهور کرده و هر یک تاثیری برجسته از خود برجای نهاده بودند.

یکی از این مناطق ایران بود که در آن تمدن ایران باستان در دوره‌هایی چون عصر هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان درخشیده بود. در کنار این مدنیت برجسته، تمدن یونان و سپس روم نیز همزمان با ایران در اروپا و حوزه مدیترانه ظهور یافتند. در اثر حاضر به مطالعه و بررسی تحولات ایران ، یونان و روم در عصر باستان و بخصوص دوره منتهی به ظهور اسلام می‌پردازیم.

بعثت رسول بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله در جهانی سراسر ستم و جهالت صورت پذیرفت. دو امپراطوری بزرگ و به اصطلاح متمدن آن روزگار سالیان درازی بود که درگیر جنگ با یکدیگر و حتی نزاع های درونی بر سر پادشاهی بودند. احوال اهالی شبه جزیره عربستان از این دو امپراطوری نیز فجیع تر و اسف‌بار تر بود. و خدای متعال رسول خود را در بین این بیچاره ترین مردم (عرب های جاهلی) فرستاد. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله نیز آنان را چنان سریع زیرورو کرد که گویا کوزه گری، گِلی را شکل می دهد نه اینکه مردمانی با عاداتی حیرت انگیز تغییر فرهنگ می دهند.

در احوال دو دولت ایران و روم بسیار گفته شده است و البته در بین انبوه مدح ها و ستایش ها، اشاره به ضعف ها و کاستی های این دو قدرتِ آن روز جهان اندک است. اما هیچ یک از تاریخ‌نگاران نتوانسته است به جنگ های طولانی ایران و روم با سایر همسایگان شان و یا با یکدیگر اشاره نکند؛ بلکه بسیاری به تفصیل وقایع آنها را شرح داده اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات