منو
سبد خرید

جهان داستان غرب ؛ شانزده داستان کوتاه

جهان داستان غرب ؛ شانزده داستان کوتاه
-23 %
جهان داستان غرب ؛ شانزده داستان کوتاه
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146977 - 68/5
  • وزن: 0.80kg
850,000 ریال
1,100,000 ریال

جهان داستان غرب

نویسنده: جمال میرصادقی
ناشر: اشاره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 500
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

16 داستان کوتاه با ترجمه و شرح و تفسیر همراه با واژه‌نامه اصطلاحات ادبیات داستانی

جهان داستان غرب خصلت‌ها و خصوصیت‌های انواع داستان کوتاه را به نمایش می‌گذارد. در مجموعه حاضر بیست داستان کوتاه از نویسندگان جهان, با شرح و تفسیر فراهم آمده است.داستان کوتاه، روایت به نسبت کوتاه خلاقه‌ای است که نوعاً سروکارش با گروهی محدود از شخصیت‌هاست که در عمل منفردی شرکت دارند و غالباً با مددگرفتن از وحدت تأثیر بیشتر بر آفرینش «حال و هوا» تمرکز می‌یابد تا داستان‌گویی. اگر به طور کلی دربارۀ ماهیت داستا نکوتاه صحبت شود، باید دو ویژگی عمدۀ آن مورد توجه قرار گیرد: اول اینکه در داستان کوتاه حتما باید حادثه‌ای برای کسی یا چیزی اتفاق بیفتد و سبب تحولی شود. دیگر اینکه داستان کوتاه موفق در ترکیب اجزاء و عناصرش به استثنای اشعار غنایی، هماهنگ‌تر و یکپارچه‌تر از انواع دیگر ادبی است.

ویژگی نخست، داستان کوتاه را از طرح جدا می‌کند و خصوصیت دوم داستان کوتاه را از قصه و رمان متمایز می‌کند.
تفاوت داستان کوتاه با قصه در این است که قصه بر محور حوادث خارق‌العاده و ناگهانی برمی‌گردد و به ذکر کلیات وقایع و احوال می‌پردازد و داستان کوتاه به نقل جزئیات حوادث و وضعیت و موقعیت‌ها و به خصوصیت‌های فردی و روان‌شناختی شخصیت‌ها توجه دارد. نویسندگانی که از آنها می‌توان به عنوان بزرگان داستان کوتاه نام برد، نیکلای واسیلی یه ویچ گوگول، ادگار آلن پو، گی‌دومو پاسان، آنتون چخوف و ارنست همینگوی هستند. نویسندگان دیگری نیز بودند که نوعی از داستان کوتاهی را به وجود آوردند که پیش از آنها نظیر نداشته است، اینها عبارتند از: ماکسیم گورکی، جیمز جویس، اُ.هنری، کافکا، شروود اندرسن، رینگ لاردنر، ارنست همینگوی، بورخس و جی.دی.سلینجر.

آلن پو و گوگول آغازگزند. داستان کوتاه از چشمۀ فیاض نبوغ آنها آب خورده است و تأثیری را که این دو نویسنده بر نویسندگان بعد از خود گذاشته‌اند، بسیار است. می‌توان داستان‌ها را به دو دستۀ متمایز تقسیم کرد: اول: داستان‌های پلیسی و جنایی و علمی و انواع داستان‌هایی که در آنها بیشتر جنبۀ سرگرم‌کنندگی مورد نظر است و از آنها با عنوان داستان تفریحی یاد می‌کنند.

دوم: داستان‌هایی که بُعد عاطفی و روان‌شناختی آنها بر جنبۀ سرگرم‌کنندگی آنها می‌چربد و خصوصیت آموزندگی آنها بیشتر است و آنها را داستان تفسیری می‌خوانند. تمام داستان‌های این مجموعه از این نوع دوم است و تفسیرهایی که بر داستان‌های کوتاه برگزیدۀ این مجموعه نوشته شده، مصداق روشنی است از کیفیت والای آنها. در این تفسیرها کوشیده شده دلیل موفقیت، کمال و ماندگاری این داستان‌ها مطالعه و بررسی شود و به خواننده یاری دهد تا داستان را بهتر و بیشتر بشناسد.

نویسنده کوشیده در این مجموعه از پیش‌کسوتان داستان‌های کوتاه جهان، داستان نمونه‌ای را انتخاب و ترجمه کند و اگر تفسیری بر آن نوشته شده، آن را به فارسی برگرداند. در شرح و احوال کوتاهی که بر زندگی نویسندگان نوشته است، به کیفیت و ویژگی داستان‌های آنها اشاره کرده است و بر چند داستان نیز خود تفسیری نوشته است؛ زیرا در منابع خارجی تفسیری بر آنها نیافته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات