كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
جهان بینی و زیبایی شناسی حافظ

جهان بینی و زیبایی شناسی حافظ 

نویسنده: اسدالله عمادی
ناشر: دی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 182
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

جهان‌بینی حافظ اقیانوسی فراخ و پهناور است؛ هم ژرفای اندیشه مولوی را با خود دارد و هم جوشش بینش خیام را؛ هم خیزش پیکارجویانه شعر ناصر خسرو را به همراه دارد و هم زلالی اندیشه فردوسی را. به عبارت دیگر حافظ در گستره عرفان همانند مولوی و در آبخست ظلمانی زندگی، فیلسوف شکاک و دوراندیش چون خیام؛ در تازش به بیدادگران همانند ناصر خسرو است و در بیان غم‌ناله‌های بشری چون فردوسی. در این کتاب زندگی، زمانه، جهان‌بینی و زیبایی‌شناسی اشعار حافظ تحلیل و بررسی شده است.

آنچه دریافت اندیشه ی حافظ را دشوار می سازد، دو سویه بودن جهان بینی اوست. این دوسویگی، کشاکش وسوسه های زمینی و جاذبه های آسمانی است. در شعر او، از یک سو رندی و قول و غزل و دعوت به زیبایی های زندگی و خوش باشی خیامی موج می زند- و از سوی دیگر، در بعضی از غزل هایش، عرفانی می جوشد که از چشمه سار اندیشه ی بایزید و حلاج و دیگران سیراب می شود.

این چنین، حافظ پژوهان، در مدار دو قطب سرگردان اند: دسته ای او را مانند بایزید و عطار و سنایی و مولوی، عارف مطلق می دانند- و دسته ای دیگر، تنها رد پای رندی را می جویند که منادی راه نو و پژواک آوازهای تازه است.

فهرست

مقدمه ای بر حافظ شناسی
زندگی و زمانة خواجه
راز جاودانگی او
تصوّف و دیدگاه حافظ
موسیقی و خیال در اشعار او 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جهان بینی و زیبایی شناسی حافظ

  • ناشر: دی
  • کد کتاب: 118632 - 47/6
  • موجودی: در انبار
  • 270,000ریال
  • 232,000ریال

برچسب ها: خواجه حافظ شیرازی, اسدالله عمادی, نقد شعر, مقالات ادبی, حافظ, شعر فارسی, کتاب جهان بینی و زیبایی شناسی حافظ