منو
سبد خرید

جهانی شدن جدید سرمایه داری و جهان سوم

جهانی شدن جدید سرمایه داری و جهان سوم
درحال حاضر موجود نمی باشد
جهانی شدن جدید سرمایه داری و جهان سوم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 146112 - 71/4
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

جهانی شدن جدید سرمایه داری و جهان سوم

ترجمه و پژوهش: وحید کیوان 
ناشر: توسعه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جهانی شدن، اصطلاحی است که از اواسط دهه 1980 متداول شده و به معنی فروریختن مرزها و فراتر رفتن از آن در سطح جهانی در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و  اجتماعی.... که فرآیند آن دگر گون شدن ساختارهای محلی به جهانی است.فرایند جهانی شدن، ابعاد و دامنه آن آنقدر وسیع و گسترده است که تمام شئون زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده است، تا جایی که برخی از صاحب نظران آن را به عنوان بزرگترین رخداد تاریخ بشری یاد کرده اند .

به طوریکه چند دهه گذشته در پرتو توسعه انقلاب ارتباطات الکترونیکی، مفهوم فاصله و فضا به گونه ای غیرقابل تصور در هم ریخته است. جهانی شدن به شکل امروزین آن از زمان فروپاشی کمونیسم و نظام دوقطبی و پایان جنگ سرد عینیت یافته است.ر واقع جهانی شدن به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن جریان آزاد اندیشه، انسان، کالا، خدمات، و سرمایه در دنیا میسر و محقق گردد.

سیستم سرمایه‌داری در چند دهه اخیر با مجموعه بحران‌های ساختاری مواجه شده است که می‌توان به شکل‌گیری بحران‌های زیست‌محیطی در کشورهای غربی، تعمیق بحران سودآوری صنایع کلاسیک در مدل انباشت بعد از جنگ، گران شدن و کمبود مواد خام در این کشورها اشاره کرد. راهکار برون‌رفت از این بحران‌ها، شکل‌گیری مرحله جدیدی از گسترش سیستم سرمایه‌داری در قالب جهانی شدن آن بوده است. شاخصه‌های مرحله متاخر گسترش سرمایه‌داری عبارتند از: ظهور شاخه‌های جدید تکنولوژی یعنی فناوری اطلاعات و ارتباطات، تقسیم کار، مدل انباشت، فرماسیون اجتماعی- اقتصادی و ساختار نوین قدرت متناسب با آن در قالب سرمایه جهانی.

برآیند این تحول، تمرکز کشورهای پیشرفته بر مدارهای نوینی از تکنولوژی است. هر کدام از کشورها و مناطق در حال توسعه نیز به تناسب ظرفیت و پتانسیل‌هایی مانند دارا بودن مواد خام ارزان، نیروی کار فراوان، محیط‌زیست دست نخورده و فاقد محدودیت به میزبان شاخه‌هایی از صنایع انرژی‌بر، آلاینده و با مدارهای ساده تولید از جمله منسوجات، مواد اولیه پتروشیمی، ذوب فلزات، سیمان و لاستیک‌سازی تبدیل شده‌اند.

اگرچه درباره بدهی کشورهای جهان در حال توسعه نمی‌توان متغیرهای مختلف از جمله سیاست‌های مصرف گرایانه و غلط دولت در این کشورها را نادیده گرفت؛ اما به نظر می‌رسد که پدیده یادشده در بستر یک فرآیند پیچیده‌تر نحوه تعامل این کشورها با ساختارهای پولی- مالی جهانی و در راستای اجرای دستور کار این نهادها قابل فهم است.

در واقع بین سنگین شدن بدهی کشورهای در حال توسعه و صنعتی شدن این کشورها در چند دهه اخیر رابطه در هم تنیده‌ای وجود دارد. بدهی اغلب این کشورها در مراحل ابتدایی ادغام در سرمایه جهانی و متناسب با فرماسیون اقتصادی- اجتماعی آنها به عنوان صادرکنندگان مواد خام و مصرف‌کننده کالاهای صنعتی غرب محدود به دریافت وام‌هایی برای ایجاد یکسری زیرساخت‌ها، تقویت بنیه نظامی، ایجاد راه و راه‌آهن برای انتقال مواد خام یا توزیع کالاهای وارداتی می‌شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات